A diákok közötti és a tanárok elleni agresszió visszaszorítására hozták létre az iskolaőri rendszert. 2020 szeptembere óta összesen 480 esetben kellett intézkedniük iskolaőröknek, testi kényszert 47-szer alkalmaztak, bilincset háromszor, rendőrbotot pedig egy alkalommal – írta meg a Népszava. Hatáskörüket túllépő iskolaőrök is akadtak, négy büntetőeljárás indult ilyen okból. Jelenleg közel 500 képzett iskolaőr lát el szolgálatot az országban.
Salgótarjánban elégedettek a munkájukkal. Olyan iskolákban dolgoznak, ahol korábban már előfordultak konfliktusok gyerekek, vagy szülők és pedagógusok között.
„Nagy mértékben javult a helyzet, mert szünetben a gyerekek között vannak az iskolaőrök, és ezáltal megakadályozzák a köztük kialakuló konfliktusokat” – nyilatkozta híradónknak Mravcsik Sándor, a Salgótarjáni Általános Iskola és Kollégium igazgatója.
„Ez egy látszat, csak egy felszíni biztonság”
A Pedagógusok Szakszervezete úgy tapasztalja, hogy az alapproblémák ugyanúgy megvannak, mint korábban, csak sok esetben az iskolán kívül robbannak a feszültségek.
„Nyitott marad az, hogy szociális problémákat nem tud az iskola megoldani, és nem tudja megoldani a tanulási nehézségekből eredő agressziót és indulatot. Ezek a kérdések megoldatlanok maradnak továbbra is” – vélekedett híradónknak Szabó Zsuzsa, Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.
Az Országos Rendőr-főkapitányság érdemben nem reagált megkeresésünkre. Az iskolaőrök a rendőrség személyi állományába tartoznak, vagyis a munkáltatójuk a rendőrség.
Az EMMI szerint a program egyértelműen bevált és folytatódik is. Kérdésünkre a tárca azt is közölte, hogy nemzetközi viszonylatban nem kiemelkedő idehaza az iskolai szóbeli vagy fizikai agresszió szintje.
atv.hu