A pedagógusok béremelését jelentette be Orbán Viktor a tavalyi év utolsó kormányinfóján. A miniszterelnök bejelentése után a Magyar Közlönyben megjelent, hogy átlagosan 32,2%-os béremelést hajtanak végre a tanároknál január elsejétől.
A Központi Statisztikai Hivatal adataiból úgy látszik, sokan ezt nem bírták kivárni. Az elmúlt tíz évben eddig a 2020-21-es tanévben tanítottak a legkevesebben a közoktatásban, mintegy 146 500-an. A tavalyi tanítási évben ez a szám már meghaladta a 147 ezret, idén viszont már a 146 ezret sem, mindösszesen 145 589 pedagógus dolgozik a közoktatásban.
„Most a jogsegélyszolgálatunkon nagyon sokszor előkerül az a kérdés, hogy a státusztörvény hatálya alatt hogyan lehet megszüntetni a jogviszonyt” – kezdte híradónknak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője.
Nagy Erzsébet szerint nem átlagosan kell több mint 32 százalékkal emelni a fizetéseket, hanem garanciák kellenek arra, hogy mindenki jelentősen többet keres, csökken a munkatervük és szabadon taníthatnak. Az ügyvivő attól is tart, hogy ha még többen köszönnek el végleg, akkor az EU-s pénzek sem jelentenek megoldást.
„A szakképzésben dolgozók számát kivonjuk ebből az összegből, ebből az összesből, akkor az a létszám sem jön ki, amit a kormány az unió felé tett vállalásába beírt – azaz, hogy legalább 140 ezer pedagógus legyen a pályán” – tette hozzá az ügyvivő.
Tíz éves mélypontra csökkent a tanárok száma
A KSH adatai szerint a kevesebb tanár több diákot tanít. Az előző tanévhez képest közel 27 ezerrel nőtt a tanulók száma a közoktatásban, akik több mint másfélmillióan vannak.
„Ha több diák kap rosszabb oktatást, az valószínűleg egy rosszabb kimenetel” – véli az Egységes Diákfront elnökségi tagja. Perlaki-Borsos Noel szerint az, hogy a kezdetben emlegetett tízszázalékos béremelés helyett átlagosan közel harmadával nő a pedagógusok bére a szervezetek közös tüntetéseinek eredménye, de végcéljukat, vagyis a minőségi oktatást még nem érték el.
„Egy halmaznyi lexikális tudás ebben a tényleg naponta változó világban, amikor perceken belül az AI nem tudom, hogy mit fog átvenni tőlünk – sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a praktikus, dinamikus tudás átadására” – hangsúlyozta Perlaki-Borsos Noel.
A miniszterelnök politikai igazgatója a konzervatív oktatás híve – derült ki Facebook-posztjából. Orbán Balázs szerint a tanításnak a természettudományok kiemelt oktatása mellett a klasszikus műveltségre és a nemzeti kultúrára kell épülnie.
Az ATV Híradója kereste a kormányt, hogy a béremelésen felül milyen egyéb módon kívánják vonzóvá tenni a tanári életpályát, illetve milyen módon korszerűsítenék a Nemzeti Alaptantervet. Adásunkig nem kaptunk választ.