„Az a megtiszteltetés ért, hogy én írtam az előszót ehhez a könyvhöz. Ez teljes titokban történt, mint az látható” – mondta Szinetár Dóra, aki édesanyja után másodikként olvasta az eredeti kéziratot.”Így egészen friss szemmel tudtam nézni, meg nyilván az én gondolataim eleve mások ebben a témában, mint bárki másnak” – tette hozzá.
Szinetár Dóra elmondta, édesapját évekig győzködték, hogy írja meg az életét. A kötetből az is kiderül, hogyan lehet tisztességesnek, pártatlannak, embernek maradni.
Szinetár Miklós meghatódott attól, amit a lánya mondott. Miután a művésznő fölolvasta a meglepetés előszót, Szinetár Miklóssal Szöllősi Györgyi beszélgetett.
„Ebbe a házba legelőször 71 éve tettem be a lábamat mint alkalmazott, úgyhogy ennyi idő alatt egy és más történik, amit az ember el tud mondani” – mondta Szinetár Miklós, hozzátéve, hogy egy nagy választóvonal is van közöttük, méghozzá az, hogy ő egy háborús gyerek.
Mint mondta ezt a kifejezést időnként még a saját gyerekei, és az unokái sem értik. Ahogy egy másik mondását sem, mégpedig azt, hogy „de nem lőnek”… Amivel állítása szerint nagyon jól elviselte az élet gusztustalanságait, és szörnyűségeit az utóbbi időben.
„Az én generációm egy nagyon szerencsés generáció, mert hát születhettem volna 15 évvel korábban, és akkor benne vagyok az első világháborúban, a második világháborúban. Szóval az egy szörnyű sors, de én egy olyan generációba születtem, aminek elég rémes volt az első 10-12 éve, de azután idestova 80 éve csont nélküli béke van” – fogalmazott a Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színházi, opera-, televíziós- és filmrendező.
Az Operaház volt igazgatójának könyvét a jelenlegi főigazgató is méltatta.
„Ami engem lebilincsel, az a rengeteg ikonikus figurának az emberközeli ábrázolása, egész emberközeli dolgok történnek Svéd Sándorral és egyebekkel, amelyeket valahol tudtunk, de kötetben leírva, hogy úgy mondjam merész, és kordokumentum jellegű” – mondta Ókovács Szilveszter.
Szinetár Miklós híradónknak arról mesélt, hogy szívesen és sokat ír, de önéletrajzot eredetileg nem akart írni.
„Úgy gondoltam, hogy az önéletrajz De Gaulle-tól, vagy Churchilltől érdekesebb, mint tőlem, de egy korról szívesen írok. Egy korról, amiben éltem, meg még valamiről, ami erről a korról eszembe jut” – mondta.
A könyv Szinetér Miklós születésétől 1932-től 1958-ig dolgozza fel az eseményeket, de terveznek egy második, és harmadik kötetet is.
A ’Szinetár, önéletrajz-szerűség és egyebek’ ide kattintva megrendelhető.