Itthon

Mi jön Szijjártó belengetett vétója után? – EU-s diplomaták közvetítenének Budapest és Kijev között

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Az az EU 3,5 milliárd euróval növelné a Békekeret ukrajnai fegyvervásárlásokra szánt összegét, Brüsszelben már olyan információk szivárogtak ki, hogy bejöhet a Szijjártó Péter által kilátásba helyezett vétó - uniós diplomaták közvetítenének Budapest és Kijev között. 

Hirdetés

Az Euractiv arról adott hírt, hogy Josep Borrell, az Európai Unió külügyi főképviselője 3,5 milliárd euróval növelné az Európai Békekeret (EPF) ukrajnai fegyvervásárlásokra szánt összegét. Erre viszont valamennyi EU-tagországnak rá kell bólintania. 

Szijjártó Péter ugyanakkor kedden Bécsben “felháborítónak és elfogadhatatlannak” nevezte, hogy Ukrajna a háború finanszírozóinak nemzetközi listájára a legnagyobb magyar bankot, az OTP-t is feltette – holott a bank semmilyen szankciós intézkedést nem sértett meg, nincs jogalap a listára kerülésére. 

A külgazdasági és külügyminiszter egyértelművé tette, hogy addig sem a Békekeret növelése, sem a 11. EU-s szankciócsomag esetében nem tudja Magyarország a beleegyezését adni, amíg az OTP rajta van a listán. “Nagyon nehezen megyünk bele egyáltalán tárgyalásokba is” a 11. szankciós csomagról, nagyon nehezen tárgyalunk tovább áldozatokat kívánó gazdasági korlátozó intézkedésekről, amíg az OTP ezen a bizonyos ukrán listán rajta van – mondta. 

De Szijjártó Péter a magyar kárpátaljai kisebbségi jogainak a sérülését is nehezményezte, szeptembertől ugyanis már a jelenlegi ukrán szabályok értelmében 99 magyar alap- és középfokú iskola nem működhet tovább. 

Most az Euractiv azt írja, hogy uniós diplomaták azon fáradoznak, hogy megoldják a magyar vétó indoklásául szolgáló, OTP-vel kapcsolatos konfliktust. 

Az OTP Bank már a hír megkelésekor méltatlannak nevezte az ukrán állításokat, és pontokba szedve cáfolta azokat. Nem csak a bank került ugyanis az ukrán listára, hanem Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató és másik tíz tisztségviselője is. 

Nukleáris szankció nincs benne 

Korábban Szijjártó Péter már jelzett vétót a 11. EU-s szankciós csomaggal kapcsolatban, de arra az esetre, ha a nukleáris ipart is a szankciók alá vonnák, az ugyanis a Paks2 beruházást veszélyeztetné, és ezt a magyar kormány “szuverenitás-kérdésnek” tekintené. Erről azonban nincs szó, a miniszter múlt csütörtökön az ATV kérdésére azt mondta: a 11. szankciócsomag-javaslat nincs ilyen nukleáris elem, bár egyes EU-tagországok ezt szorgalmaznák. 
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek