Itthon

Jeszenszky: kölcsönös érdek lenne az ukrán-magyar viszony javítása

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
verekedésmagyarokatmegölteholttest
Hirdetés
Hirdetés

Egyre jobban elmérgesedik az ukrán-magyar viszony. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az OTP szankcionálása mellett a titkos amerikai hírszerzési jelentésekből kiderült, hogy Volodimir Zelenszkij fel akarta robbantani a Barátság kőolajvezetéket, hogy tönkretegye Magyarország iparát. Hogy ez ne legyen elég, a MOL közölte, hogy nem hajlandókat tovább tárgyalni közvetlenül ukrán féllel, miután az ukrán vezetékhálózatot üzemeltető Ukrtransnafta…

Hirdetés

A cég ukrán vezérigazgatója ugyanis egy orosz nyelvű feljegyzésben azt írta a Molnak arról, hogy az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó korlátozásokat túl szigorúnak tartják, és úgy tapasztalják, a magyarok nem nyitottak a szabályozás további enyhítésére. Az ukrán vezérigazgató megjegyezte, hogy Brüsszelből Ursula von der Leyenéktől azt az üzenetet kapta, „ha a magyarok így állnak hozzá, akkor nyugodtan állítsák le a Barátságon a kőolajszállítást Magyarország felé”. Ezt később az Európai Bizottság a Telexnek cáfolta:

„Ez egy álhír. Von der Leyen elnök soha nem volt kapcsolatban a cikkekben említett vezérigazgatóval, és soha senkinek nem javasolt semmilyen lépést a Barátság kőolajvezetékkel kapcsolatban”

Nem kellett sokat várni Szijjártó Péter reakciójára. A magyar külügyminiszter bejelentette: Magyarország blokkolja az újabb uniós szankciós csomagot és a békekeret kifizetését.  amíg az ukránok le nem veszik a magyar bankot a háború finanszírozóinak nemzetközi listájáról.

Jeszenszky: kölcsönös érdek a viszony javítása

„Valójában kölcsönös érdek lenne az ukrán-magyar viszony javítása. A mi szempontunkból az iskolatörvény megváltoztatása, de hogy ha ukrán úgy érzi, és sajnos okkal, hogy Magyarország barátságtalan vele szemben, sőt, Oroszországnak teszi a gesztusokat, akkor nem várhatjuk az ukránoktól a jóindulatot”

– mondta Jeszenszky Géza, az Antall-kormány külügyminisztere az ATV Egyenes beszéd című műsorában.

Úgy fogalmazott: az okosabb enged. Szerinte ugyanis, aki először állítja meg az eszkalációt, az várhatja, hogy a másik is partner lesz ebben.

„A barátságtalan gesztusokat nem szabad fokozni, leépíteni kell”

– fogalmazott.

Jeszenszky szerint, ha a magyar kormány hozzáállása megváltozna, akkor látványosan javulhatna az ukrán-magyar viszony. Szerinte a magyar kormánynak kellene lépnie, ha valóban azt akarná, hogy a kárpátaljai helyzet változzon.

Kárpátalja ukrán vezetője szerint nincs is ellenséges hangulat

Hozzátette: nemrég olvasott egy interjút Kárpátalja politikai-katonai vezetőjével, aki megüzente, hogy nincs ellenséges hangulat a magyarokkal szemben.

Jeszenszky szerint érthetetlen, hogy 1849 és 1956 után Magyarország miért állt Oroszország mellé. 

„A háborúnak egyszer vége lesz. Lesz egy nagyon erős Lengyelország, remélhetőleg lesz egy független Ukrajna, szoros szövetségben Lengyelországgal, és ott van még Románia, amelynek most különösen jó lett a viszony mind Lengyelországgal, mind Ukrajnával. Hogy leszünk itt akkor ezzel a három országgal ilyen viszonnyal?”

– tette fel a kérdést a korábbi külügyminiszter.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek