Mosolygós kézfogás, majd tárgyalás az asztalnál – így zajlott Orbán Viktor és Johannes Hahn uniós biztos keddi találkozója. Az egyeztetésen részt vevő Navracsics Tibor fejlesztési miniszter később közösségi oldalán azt közölte: az Európai Bizottsággal való vitás kérdések tisztázása ütemezetten halad előre. Hasonlóan pozitívan nyilatkozott twitteren Johannes Hahn is. Szerinte: konstruktív eszmecserék zajlottak.
Szerdán aztán nagy lépést tett a kormány a felzárkóztatási pénzek megszerzéséért. Az eredetileg vagyonnyilatkozatokról szóló jogszabálytervezetet ugyanis úgy módosították az utolsó pillanatban, hogy az tartalmazza az országos bírói tanács jogköreinek és függetlenségének megerősítését, valamint azt is, hogy a hatóságok nem támadhatnak meg többé jogerős bírósági ítéleteket az alkotmánybíróságon.
Ezek voltaképp az Európai Bizottság bíróságokra vonatkozó szupermérföldkövei, amik 13 milliárd euró kohéziós pénzt szabadíthatnak fel a befagyasztás alól. Civil szervezetek szerint viszont házszabályellenesen fogadták el a jogszabályt.
Demeter Áron, az Amnesty International jogásza úgy vélte:
„Nem lehet módosító javaslattal olyan részt érinteni, amire nem vonatkozott az eredeti javaslat, márpedig most ez történt, egy vagyonnyilatkozatokról szóló törvényjavaslatba kerültek bele ezek a bíróságokra vonatkozó módosítások.”
Kerestük a Fidesz-frakció sajtóosztályát is, hogy miért épp így módosították a jogszabályt. Írásban azt válaszolták:
„Semmi meglepő nincs abban, hogy a Soros-szervezetek a Magyarországnak járó uniós pénzek megszerzéséhez szükséges törvényeket támadják.”
A DK szerint nem véletlen, hogy épp a Johannes Hahn látogatása utáni napon fogadta el a parlament a módosítást.
„Biztos vagyok benne, hogy van összefüggés, de azt sajnálom, hogy Hahn biztosnak azt a figyelmeztetését nem hallgatták meg, hogy a legsürgősebb az az egyetemi kuratóriumok ügyének a rendezése lenne, mert elveszhet a következő tanévre a magyar diákoknak és egyetemeknek járó pénz, ha júniusig nem kötik meg a szerződéseket.”
– mondta Arató Gergely.
Az Európai Bizottság várhatóan 1-2 hónapon belül véleményezheti az elfogadott törvényt.