Az MNB is megállapította, hogy szegénységi kockázatot jelent nagycsaládosnak lenni, három gyermek felnevelése a 86 millió forint átlagosan, míg az egyébként “bőkezű hazai családtámogatások mellett is”, csak 54 millió forint az állami támogatás az esetükben – erről beszélt Novák Előd a parlamentben. A Mi Hazánk politikusa az azonnali kérdések órájában azt kérdezte Matolcsy Györgytől, hogy az ordító, komoly társadalmi igazságtalanság ellen – miszerint a három gyereket felnevelt nők 20 százalékkal alacsonyabb nyugdíjalappal indulnak, a két gyerekes nők pedig 15 százalékkal kevesebbel, mint a gyermektelen kortársaik – mit lehet tenni ?
Matolcsy György erre azt válaszolta: a jegybank három dokumentummal próbálta/próbálja Magyarország fenntartható feltárkózását segíteni. Az MNB elnöke emlékeztetett, hogy ehhez lényeges, nélkülözhetetlen az egészséges demográfia, minden sikeres gazdasági felzárkózás ezen alapszik. 2010-ben megindult a fordulat – a termékenységi ráta 1,23 százalékról felment 1,59 százalékra, “ez az út majbem fele” -, de 2016 óta a dinamikánk csökken – konstatálta.
Nem elégedhetünk meg azzal szerinte, hogy tavaly is csak 88 ezer gyermek született meg. Egy új demoráfia 2.0 kormányzati programra van szükség – jelentette ki Matolcsy György, hangsúlyozva: bővülő népesség nélkül nem lesz gazdasági siker sem.
A nyugdíjhelyzetre vonatkozó Mi Hazánkos politikus kérdésére az MNB elnöke kijelentette:
egyetért azzal, hogy nem igazságos, és ezért nem fenntartható, hogy a két gyermekes édesanyák nyugdíja 15 százalékkal, a három gyermekeseké pedig 20 százalékkal alacsonyabb az átlagnyugdíjasokénál. Ezt orvosolni kell, nagyon sok technikai lehetőség van az orvoslásra
– jelentette ki Matolcsy György, aki szerint sok olyan változtatásra van lehetőség, mely megnöveli a gyermekvállalási kedvet. A lényeg az, hogy egy új 2.0 demográfiai kormányzati programra van szükség – hangoztatta a jegybankelnök a parlamentben.