Minden hónapban ugyanaz a tíz élelmiszer kerül a kosárba. Ezek közül február óta kettő ára nem változott, nyolcé azonban tovább emelkedett.
A paradicsom kilójáért februárban 2490 forintot, most pedig csaknem háromezret kellett fizetnie a stábnak. Az alma egy hónappal ezelőtt 349 forint volt, márciusban 399 forintba került. A húsz dekás tészta ára nem változott. Ahogy múlt hónapban, most is 779 forintot kellett fizetnie a stábunknak. Nem emelkedett a tojás ára sem. Egy doboz most is 1199 forintba kerül.
A tejföl viszont 24, a sertéspárizsi 37, a barna kenyér kilója pedig hét százalékkal drágult a februári árhoz képest.
A 40 dekás vajat 699 forintért, a 2,8 százalékos tartós tejet 645-ért, a 20 dekás sajtot pedig 422 forintért emeltük le a polcokról. Ez utóbbi kilónkénti ára a szerdáig kiírt akció miatt 2000 forint volt. Összesen 6500 forintot fizettük a bevásárlás végén. Négyszáz forinttal többet, mint februárban.
„Amennyiben az ársapkát eltörlik, akkor egy nagyon komoly ugrás lesz, ami valószínűleg a vásárlók számára komoly csalódást fog okozni, akik abban reménykednek, hogy a mostani akció tartóssá válik és ezek az élelmiszerek egy alacsonyabb árszintre állnak vissza”
– mondta Raskó György a híradóban.
Hozzátette: a csökkenés más országokhoz képest Magyarországon sokkal később lesz majd érezhető.
Jó fél évvel, háromnegyed évvel később, mint az uniós tagországoknál, azon belül is különösen a Nyugat-Európai országok élelmiszerinflációs rátája megy le olyan alacsony szintre, ami valóban, talán egy szám jegyű lesz.
Az Eurostat adatai szerint az élelmiszerinfláció Magyarországon 47 százalék volt februárban, míg az uniós adat 19 és fél százalék.