A szakértő az ATV Start című műsorában azt mondta: nem tudni, ez a tendencia mikor ér véget, de egyelőre nincsenek arra utaló jelek, hogy azok a tényezők, amik a vevők egyre nagyobb alkupozíciójához hozzájárulnak, megszűnnének. Mint mondta, már hónapok óta irányadó a trend, miszerint a kereslet lefeleződött, így az adás-vételek száma is nagyjából 40-50 százalékkal csökkent éves összevetésben, de közben 30 százalékkal több eladó lakásból válogathat, aki most ingatlant szeretne venni.
Balogh László felidézte, hogy az elmúlt 6-7 évben nagyon megindult a lakások drágulása, ezért a vevők egyre több hitelt vettek fel, ami nem okozott akkora problémát, mert a hitelkamatok jelentősen csökkentek. A változás fő oka, hogy az infláció megugrása miatt emelkedtek a kamatok.
A szakértő szerint az alku mindig érzékeny téma, és gyakran az az ember, aki egyszerre elad és vesz, a vételkor nagyon szeretne alkudni, de mikor fordított helyzetben van, akár meg is sértődhet ezen. De jelenleg feleannyi vevő van a piacon, így minden ajánlatot meg kell becsülni – ezáltal a vevő kevesebb hitel felvételére kényszerül, ezáltal csökken a törlesztőrészlete. Ez azért fontos, mert a jegybank előírja, mekkora részét teheti ki a törlesztőrészlet az adott háztartás teljes jövedelmének – fejtette ki.
Ha csökken a törlesztőrészlet – mondjuk 10-20 százalékkal – akkor az átbillentheti a vevőt azon a határon, hogy akár megkapja a hitelt, amit korábban nem kapott meg – mondta Balogh László.
Több tényezőtől függ, milyen mértékben tud egy háztartás eladósodni: hogy mekkora a háztartás jövedelme, hogy mennyi időre van befixálva a lakáshitel. Mikor csökkentek a kamatok, egyértelmű volt, hogy minél inkább érdemes befixálni a lakáshiteleket – tette hozzá.
A jó alku
Az, hogyan kell jól alkudni, nagyban függ az ingatlantól. Budapesten akár 5 százalékot meghaladó alku is elképzelhető átlagosan, ez a községekben 7-8 százalék is lehet – mondta a szakértő.
Ha az eladó az aktuális piaci ár közelében árazza be ingatlanát, akkor nem érdemes nagyon arra kényszeríteni, hogy sokat engedjen, mert lehet, hogy azt nem fogja bevállalni. Ha alkudni próbálunk, azokra a pontokra érdemes hivatkozni, ami valóban értékcsökkentő lehet: most például a rezsiköltség és az energiahatékonyság kardinális kérdés – mutatott rá.
Balogh László szerint sokszor az árazás abból indul ki, hogy az eladó megszerette az ingatlant, ezért magasan áraznak. Azonban fontosabb, hogy a piaci árakat kövessük, és szorítsuk háttérbe az érzelmi okokat – mondta.
A kivárás sokat számíthat akkor, ha tisztában vagyunk az eladó élethelyzetével: ha valaki leírja a hirdetésben, hogy sürgős lenne az eladás, akkor nagyobb az esély, hogy többet lehet alkudni – mondta a szakértő.