“Az a kérdés, hogyha a Bizottság részéről ennyire tudják, hogy ők mit szeretnének, akkor miért nem hajlandók a kormány számára ezt az információt, illetve ezeket a feltételeket már a kezdetektől fogva nyilvánvalóvá tenni?” – kérdezett vissza Hollik István, amikor arról kérdeztük, hogy a kormány kész-e tovább szigorítani az alapítványi egyetemek kuratóriumi tagjainak az összeférhetetlenségi listáját, hogy érkezzenek az EU-s pénzek és hogy az Európai Bizottság feloldja az Erasmus-program tárlatát?
Hollik István emlékeztetett, hogy “a kormány lerakott egy javaslatot, ezt a Bizottság elfogadta, ennek köszönhetően tudott megszületni a megállapodás tavaly év végén. Aztán a megállapodás aláírása után előálltak az újabb feltétellel, hogy kormányzati tisztségviselők ne vehessenek részt a kuratóriumok működésében, annak a vezetésében ne lehessenek tagok”. Mint mondta, erre is egy megfelelő megoldást adott a kormány, hiszen az összes kuratóriumból távoztak a kormányzati tisztségviselők.
“És akkor most, ráadásul Ujhelyi Istvánt szócsőként használva üzengetnek, hogy ez a megoldás sem megfelelő” – tette szóvá kérdésünkre a Fidesz kommunikációs igazgatója.
Azt gondolom, hogy ez minden, csak nem korrekt eljárás, tehát újabb bizonyítékát adja Brüsszel annak, hogy visszaél a hatalmával és zsarolja Magyarországot – jelentette ki.
Hollik István arra, hogy lesz-e megegyezés a magyar kormány és a Bizottság között – Navracsics Tibor és Varga Judit miniszterek a héten utaznak Brüsszelbe tárgyalni – azt válaszolta: az alapelv az, hogy “mi mindenben hajlandók vagyunk együttműködni, ami nem ellentétes a magyar nemzeti érdekkel és semmit nem vagyunk hajlandók elfogadni Brüsszelből, ami ellentétes lenne vele. Ez a zsinórmérték”.
“Ez zsarolás”
Viszont ehhez egyetlenegy előfeltétel szükséges, az, hogy a tárgyaló fél legyen korrekt és legalább mondja már meg, hogy mit szeretne – mondta.
“Most azt látjuk, hogy Brüsszel újabb és újabb követelésekkel áll elő. Ezt nem gondolom tisztességesnek és nem gondolom fairnek, sőt, azt gondolom, hogy ez zsarolás”
– jelentette ki Hollik István munkatársunk kérdésére.
Mint mondta, az a nemzeti érdek körébe sorolható, hogy volt egy egyetemi modellváltás “és az elmúlt évek független, objektív egyetemi rangsorai bizonyítják, hogy ez a modellváltás, ez sikeres volt”. “Az a nemzeti érdek, hogy a vagyonkezelő alapítványok által működtetett konstrukciója megmaradhasson, mert úgy látszik, hogy ez jobb teljesítményre sarkallja a felsőoktatási intézményeket, és ez volt a cél” – hangoztatta.
“Rajtunk nem múlik. A magyar kormány őszintén tárgyal” – mondta a megismételt kérdésünkre, hogy lesz-e megegyezés az egyetemi kuratóriumokról.
Újabb és újabb kifogás jön…
“Mi keressük a megoldást. Ők mondanak egy kifogást, mi arra hozunk egy megoldást. De az nem korrekt, hogy aztán jön az újabb kifogás meg az újabb kifogás meg az újabb kifogás” – fakadt ki a politikus, aki szerint “ez egy inkorrekt tárgyalási mentalitás, és itt valójában már nem az alapítványokról van szó, hanem arról, hogy Brüsszel zsarolja Magyarországot, nyomás alá akarja helyezni” – jelentette ki.
Munkatársunk kérdésére, hogy miért csinálná ezt Brüsszel, Hollik István azzal reagált: “a problémájuk az, hogy a magyar emberek 2022 áprilisában úgy döntöttek, ahogy…
Az a problémájuk, hogy nemzeti kormány van Magyarországon, és ez nekik nem tetszik. De evvel mi nem tudunk mit kezdeni. Akkor nem a magyar kormánnyal van bajuk, hanem a magyar emberekkel, akik egyértelműen így döntöttek.
El kéne fogadniuk, hogy ezzel a kormánnyal kell tárgyalniuk és ezzel a kormánnyal kell még együtt élniük legalább négy évig – hangoztatta végül Hollik István munkatársunk kérdésére válaszolva.