A kormány igyekszik megegyezni Brüsszellel, újabb, az Európa Bizottság elvárásának megfelelő pontosító javaslatot nyújtott be például Semjén Zsolt a vagyonnyilatkozatokról. És mint kiderült, Navracsics Tibor szerdán Brüsszelbe utazik újabb tárgyalási fordulóra a Bizottsággal az egyetemi pártalapítványi kurátorokról, a szigorúbb szabályozás a záloga ugyanis annak, hogy az Erasmus-program zárolt pénzeit Brüsszel felszabadítsa.
Szijjártó: Frusztráló helyzet
A hétvégén Szijjártó Péter hosszabban beszélt az EU-s forrásokról, és “frusztráló helyzetnek” minősítette a Magyarország és az Európai Unió között az uniós forrásokról folyó tárgyalásokat.
A külgazdasági és külügyminiszter az N1 horvát hírtelevíziónak azt mondta, hogy az EU-s források befagyasztása nem jelent problémát a magyar költségvetés szempontjából és ezt a tavalyi, csaknem 5 százalékos gazdasági növekedéssel és a beruházások nagy számával magyarázta, de azt hangsúlyozta, hogy az uniós források esetében elvi kérdésről van szó. “Ezek nem humanitárius adományok, hanem azokat az európai, köztük a magyar emberek teljesítménye adja. Az, hogy európai pénzek egy részét nem adják oda Magyarországnak, hanem politikai okokból megtagadják, elfogadhatatlan” – jelentette ki a miniszter.
A miniszter a konfliktus okát abban látja, hogy nem tetszik Brüsszelnek az, ahogy a magyar kormány az országot kormányozza, hogy ellenzi a föderalizmust, kiáll a nemzeti hatáskörök mellett. „Mi egy jobboldali, hazafias, keresztény kormány vagyunk, amely teljesen szembe megy a főáramlattal és ezt Brüsszel nem képes megemészteni”.
„Azt akarják, hogy elbukjunk. Ezt akarták a legutóbbi választások alkalmával is”
– jelentette ki Szijjártó Péter.
A miniszter a bizottsági kifogások kapcsán arról is beszélt, hogy biztosított a sajtó és az igazságszolgáltatás szabadsága is Magyarországon.
“Egy tárgyalási folyamat közepén vagyunk”
„Egy tárgyalási folyamat kellős közepén vagyunk, aminek a következő része Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter szerdai brüsszeli megbeszélései lesznek, ahol mint mindig, megállapodásra törekszünk majd” – reagált a Telexnek a tárca, miután a Szabad Európa brüsszeli tudósítója úgy értesült, hogy az egyetemi alapítványi kuratóriumok esetében a kormányénál szűkebb kört állapítana meg a Bizottság. Brüsszel a miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, kormánybiztosok mellett – ezt a kört javasolta összeférhetetlennek a kormány – a Nemzeti Választási Bizottság, a nukleáris hatóság vagy a Gazdasági Versenyhivatal vezetőit is eltiltaná a kuratóriumi tagságtól. De a bizottság túl hosszúnak találja a 6 éves mandátumot is (különösen duplázva), és a tisztségükről lemondott köztisztviselők sem ülhetnének be azonnal a kuratóriumokba: a Bizottság szerint csak 2 év eltelte után lehetnének tagok – legalábbis ilyen hírek szivárogtak ki Brüsszelből.
Az alapítványi egyetemek kuratóriumi összeférhetetlenségi kérdése kulcsfontosságú a feszültséggóccá vált Erasmus-program bizottsági zárolásának a feloldása miatt.
Ujhelyi szerint az igazságügyi reform-javaslatok sem elegendőek
Navracsics Tibornak nem lesz könnyű dolga szerdán, kérdés, hogy a kormány hajlandó-e további szigorításra. Ujhelyi István EP-képviselő vasárnap közölte, hogy az Európai Bizottság egyelőre nem lát elégséges előrelépést az igazságügyi rendszer reformjával kapcsolatos, úgynevezett „jogállamisági szupermérföldkövek” tekintetében. De a képviselő brüsszeli információi szerint a helyreállítási alap forrásai körül is „tovább húzódik a bizonytalanság, az Európai Bizottság ugyanis a héten döntött és nem fogadta el a Fidesz-kormány által -többek között az alapítványokba kiszervezett egyetemek kuratóriuma kapcsán tett – módosításokat és vállalásokat”.
A Népszava pedig arról írt, a múlt héten, hogy az Európai Bizottság értékelése szerint a Magyar Orvosi Kamara (MOK) ellehetetlenítését célzó friss törvénymódosítás – és elfogadásának formája – befolyásolhatja a Magyarország számára megítélt uniós források sorsát. Az Orbán-kormány ugyanis a kötelező kamarai tagság expressz eltörlésével nem teljesítette a társadalmi egyeztetésre és hatástanulmány elkészítésére tett brüsszeli vállalásait, és ezzel veszélybe sodorhatja az EU járvány utáni helyreállítási alapjából származó támogatások egy részét.