Fixáras, határozatlan idejű energiaszerződéseket mondanak fel a szolgáltatók. Helyette a spotáras konstrukciót, vagyis a napi áramvásárlást ajánlják fel – írja a 24.hu.
Bali Gábor azt mondta Híradónknak: sokféle szerződés van, a szolgáltatók is kényszerhelyzetben vannak. Hozzátette: a szerződések egy részében a kereskedő jogosult árat módosítani.
„Ez nem jelent alapvetően szerződésszegést, ez egy szerződés szerinti teljesítés, azzal a jogával él a kereskedő, ami a szerződésben általában benne szokott lenni, hogy bizonyos feltételek mellett ezt a szerződést fel tudja mondani. Ugyanilyen joga van természetesen a felhasználónak is”
– fogalmazott.
A szállodák is elesnek a fixáras áramszerződésektől. A szállodaszövetség elnöke szerint az ágazat 60-70%-a térhet át napi vételezésre. A fogyasztás egy részét viszont előre ki kell fizetni. Ez, illetve az egyéb költségek nagy érvágást jelenthetnek az iparnak.
„Tehát egy olyan 20-25%-ával a szállodáknak lehet számolni, hogy az első negyedévben, első 4 hónapban inkább egy időszakos üzemelési szünetet fog választani, hogy ne nőjenek meg olyan eszméletlen módon a költségei, és ezáltal a veszteségei” – közölte stábunkkal Baldauf.
A főváros negyedéves szerződésben, azon belül is napi vételezéssel szerzi be az áramot 2023-tól. A költségvetés így nehezen tervezhető. A vezetés továbbra is azt vizsgálja, hogyan lehetne takarékoskodni.
„Nyomon kell követnünk, hogy a közvilágításban hogyan alakulnak a napi beszerzési árak, és ehhez képest szükséges-e. Nyilván nem arra gondolok, hogy a közvilágítás lekapcsolása, hanem akár mondjuk a díszkivilágítás kapcsán más intézkedést kell-e hoznunk. Ez egy lehetőség, ami folyamatosan ott van az asztalon”
– jelentette ki Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes.
Közben a kormány a társasházaknak nem számító állami és önkormányzati tulajdonú bérházakra is kiterjeszti a rezsicsökkentést.
„Az operatív törzsön többször járt és áttárgyalt megoldási lehetőség, amit aztán a miniszterelnök úr aláírt, és megtörténik ennek a kihirdetése, az 632 katonacsaládot is érint, ez így összességében a budapesti lakásokkal közel 2000 családról döntöttünk” – hangzott el Németh Szilárdtól.
A szabályozást visszamenőleges hatállyal, augusztus elsejével vezeti be a kabinet.