Elindult az UNICEF Magyarország Klímahősök programja. A kezdeményezés lényege – mint azt Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója az ATV Start Plusz című műsorában elmondta – az, hogy a fiatalokra jellemző a klímaszorongást átfordítsák aktív cselekvésbe.
A szervezet a program keretében létrehozott egy platformot, melyen szakértői videók és anyagok érhetők el, valamint különböző úgynevezett „kihívások”, melyek segítségével a program iránt érdeklődők megtanulhatják, hogyan tehetnek a környezetvédelemért.
Bársony Anna, az UNICEF „Fiatal Nagykövet” a műsorban arról is beszélt, hogy egy, a szervezet által készített felmérés szerint a 13-25 év közötti fiatalokat nagy részét foglalkoztatja a klímaválság, és 90 százalékuk klímaszorongást él meg.
Mészáros úgy fogalmazott: a „klímaválság egy gyerekjogi válság is”. Egyrészt, mert a mai fiatalok és a meg sem született generációk jövőjéről, bolygójáról van szó – magyarázta. Másrészt pedig sok helyen már most érezhetőek a klímaválság hatásai (Kelet-Afrikában például 40 éve nem volt ilyen szárazság), melyeknek leginkább az 5 évnél fiatalabbak vannak kitéve – tette hozzá.
Ürge-Vorsatz Diána klímakutató nagyon jó kezdeményezésnek tartja az UNICEF programját, ugyanis mint fogalmazott: „nem lehet eleget beszélni a klímaválságról, mert nagyon nagy a baj és a kockázat”.
„De még meg lehet fordítani nagyon sok folyamatot, a legtöbbet meg lehet állítani, a nagyon rossz hatásokat még meg lehet előzni, viszont ehhez még ma kell cselekednünk” – hangsúlyozta a szakértő, aki szerint a fiatalok rengeteget tehetnek a jövőért, és nyomást helyezhetnek az idősebbekre is. Úgy véli ugyanis, hogy mindenki, az élete minden területén tehet a klímaválság ellen. Onnantól kezdve, hogy mit eszik, hogyan megy munkába és iskolába, vagy hogy mennyire fűtjük fel a lakását – sorolta.