A külügyminiszter nem lát okot arra, hogy lemondásán gondolkozzon. Szijjártó Péter szerint azért nem, mert nem ő, hanem az általa vezetett tárcához tartozó kereskedőház korábbi vezetője döntött arról, hogy a közpénzt a Quaestornál fektetik be. Szerinte korábban nem merült fel a Quaestor veszélyességével kapcsolatban információ, amikor pedig felmerült, akkor azonnal léptek. Az ellenzék nem várja Szijjártó Pétertől, hogy gondolkodjon a lemondásán. Azt akarják, hogy egyszerűen csak mondjon le.
Politkai cirkusznak nevezte Szijjártó Péter azt, ami a Quaestor körül történik. Szerinte nem ő, hanem a kereskedőház korábbi vezetője döntött arról, hogy az adófizetők pénzét a Quaestornál fektetik be. Szijjártó Péter azt is mondta: törvényesen jártak el, hiszen Orbán Viktor intézkedése után veszteség nélkül kivették a pénzt. A miniszter ezért semmilyen felelősséget nem érez.
Az Együtt szerint már hozzászoktak ahhoz, hogy Szijjártó Péter nem érzi, ha felelős valamiért.
Juhász Péter szerint az, hogy Szijjártó Péter nem gondolkodik, azt bizonyítja, nem is szokott gondolkodni. „Ezt nem is várjuk el tőle. Azt várjuk, hogy vállalja a felelősséget”.
Közben a kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a csődeljárás alatt lévő Győri ETO cégeit. Ez azt is jelenti, hogy a stratégiailag kiemelt szervezet vagyonát pályáztatás nélkül, meghívással lehet értékesíteni. A felszámolót pedig nem más, mint a kormány rendelheti ki.
Valami bűzlik az ellenzék szerint
Az ellenzéki pártok szerint nem kizárt, hogy azért minősítették stratégiailag kiemelt státuszúnak a Győri ETO cégeit, hogy közbeszerzés nélkül lehessen átjátszani azokat nyomott áron. A Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint éppen ellenkezőleg, az egész azt a célt szolgálja, hogy a lehető legtöbb pénzt tudja belőle megszerezni a kormány.
Vizsgálóbizottságnak kell feltárnia, hogy milyen összefonódások vannak a politika és a csalók között – mondta Szél Bernadett. Az LMP szerint a szükségesnél többen támogatták, hogy kezdeményezzék a bizottság megalakítását, amely 1997-től vizsgálná az egyes ügyeket és a körülményeket is. Az LMP szerint a mostani helyzetben az, hogy a Győri ETO cégeit kiemelté nyilvánították, azt jelzi, hogy a kormánynak fontosabbak a stadionok, mint az emberek.
A DK szerint egyáltalán nem tudni, hogy mi indokolta az ETO átminősítését.
„Ismét megnyilvánul Orbán Viktor cinizmusa, mert úgy tűnik, hogy Orbán Viktornál fontosabb egy futballklub megmentése, mint a kisbefektetők kártalanítása, ez egy rendkívül súlyos probléma” – mondta el Gréczy Zsolt a DK szóvivője.
Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint pont azért van erre szükség, hogy a lehető legtöbb pénzt szerezze meg az állam.
„A közpénzből működtetett MFB-nek egy 17 milliárdos hitelkihelyezése volt a Gyurcsány-kormány időszakában. Jelzálogjog biztosítja ezeket a követeléseket, gondolom, hogy csak olyan intézkedés történt, ami azt szolgálja, hogy a lehető legmagasabb értéken lehessen a vagyonelemeket értékesíteni, amelyeket az állam értékesíteni kíván.”
Gulyás Gergely hozzátette: a károsultaknak is az az érdeke, hogy minden vagyontárgyat zár alá vegyenek.
atv.hu