Nagyvilág

Hszi tárgyalásokat folytat az egyiptomi elnökkel

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Trump és PutyinÉszak-Koreasteve bannon, elon muskPutyin, Oroszország, NATO
Hirdetés
Hirdetés

Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán Pekingben megbeszélést folytatott Abdel Fattáh El-Sisi egyiptomi elnökkel.

Hirdetés

Hszi megjegyezte, hogy 68 évvel ezelőtt Egyiptom volt az első arab és afrikai állam, amely diplomáciai kapcsolatokat létesített Kínával. Idén ünneplik a kínai-egyiptomi átfogó stratégiai partnerség létrehozásának 10. évfordulóját – mondta, hozzátéve, hogy az elmúlt évtizedben a két államfő együtt dolgozott a kétoldalú kapcsolatok erőteljes fejlődésének irányításán.

A kínai-egyiptomi kapcsolatok Kína és az arab, afrikai, iszlám és fejlődő országok közötti szolidaritás, koordináció és a mindenki számára előnyös együttműködés ékes példájává váltak – mondta Hszi, hozzátéve, hogy az új körülmények között a gazdagabb és dinamikusabb kínai-egyiptomi kapcsolatok kiépítése megfelel a két nép közös elvárásainak.

Hszi kijelentette, hogy Kína kész együttműködni Egyiptommal a kölcsönös bizalom elmélyítése, az együttműködés előmozdítása, az új korszakban közös jövőjű kínai-egyiptomi közösség kiépítése, valamint a regionális és világbékéhez, a stabilitáshoz, a fejlődéshez és a jóléthez való hozzájárulás érdekében.

A kínai elnök hangsúlyozta, hogy Kína minden szempontból arra törekszik, hogy erős és virágzó országot építsen és elérje a nemzeti megfiatalodást, és Kína és Egyiptom történelmi lehetőségek előtt áll a csere és az együttműködés különböző területein. A két félnek továbbra is határozottan támogatnia kell egymást, és együtt kell dolgoznia a közös fejlődés előmozdítása érdekében – tette hozzá.

Kína kész együttműködni Egyiptommal a hagyományos területeken, mint az infrastruktúra, az ipar, a villamosenergia- és a mezőgazdaság, az együttműködésben rejlő lehetőségek kiaknázása, az együttműködés feltárása az újonnan megjelenő területeken, mint az egészségügy, az információ és kommunikáció, valamint a megújuló energia, a gazdasági, kereskedelmi és befektetési együttműködés elmélyítése, valamint több kínai vállalkozás ösztönzése arra, hogy befektessen és üzleteljen Egyiptomban – mondta Hszi.

A kínai elnök sürgette a 2024-es kínai-egyiptomi partnerségi év megszervezését, a személyzeti és kulturális csereprogramok kiterjesztését, valamint azt, hogy az egyiptomi Luban Műhely a kínai-afrikai szakképzési együttműködés mércéjévé váljon.

Kína támogatja Egyiptomot abban, hogy nagyobb szerepet játsszon a nemzetközi és regionális ügyekben, és készen áll arra, hogy tovább erősítse a koordinációt és az együttműködést Egyiptommal olyan multilaterális platformokon, mint az ENSZ, a Sanghaji Együttműködési Szervezet és a BRICS együttműködési mechanizmusa, kiálljon az egyenlő és rendezett többpólusú világ és az egyetemesen előnyös és befogadó gazdasági globalizáció mellett, és közösen védje a nemzetközi tisztességességet és igazságosságot, valamint a fejlődő országok közös érdekeit – mondta Hszi.

Idén ünnepelik a Kína-Arab Államok Együttműködési Fórum létrehozásának 20. évfordulóját. Hszi kijelentette, hogy Kína kész szorosan együttműködni Egyiptommal és más felekkel a sikeres Kína-Arab Államok Együttműködési Fórum felépítése érdekében, új lendületet adni a Kína-Arab kapcsolatoknak, és előmozdítani a közös jövőjű Kína-Arab közösség építését.

Kína kész együttműködni Egyiptommal és a Kína-Afrika Együttműködési Fórum más afrikai tagjaival a kínai-afrikai barátság és együttműködés szellemének továbbvitelében, és együtt dolgozni egy magas szintű, közös jövőjű kínai-afrikai közösség kiépítésén – tette hozzá Hszi.

Sisi örömét fejezte ki, hogy állami látogatást tesz Kínában, és részt vesz a Kína-Arab Államok Együttműködési Fórum 10. miniszteri találkozójának megnyitó ünnepségén, hozzátéve, hogy Egyiptom arra számít, hogy tovább mélyíti az átfogó stratégiai partnerséget Kínával, és törekszik a regionális béke és stabilitás előmozdítására.

Sisi elmondta, hogy Egyiptom ragaszkodik az egy Kína elvéhez, határozottan támogatja Kína álláspontját az alapvető érdekeit érintő kérdésekben, mint például Tajvan, Hongkong, Hszisang és az emberi jogok, és határozottan támogatja Kínát a teljes nemzeti újraegyesítés elérésében.

Azt reméli, hogy a 2024-es egyiptom-kínai partnerségi év lehetőséget nyújt a két ország számára az emberek közötti cserekapcsolatok fokozására és a kétoldalú együttműködés megerősítésére olyan területeken, mint az információ és kommunikáció, a mesterséges intelligencia, az új energia, az élelmiszerbiztonság és a pénzügyek.

Továbbá elismerését fejezte ki Hszinek, amiért egy sor globális kezdeményezést terjesztett elő, és kijelentette, hogy Egyiptom készen áll arra, hogy szorosan együttműködjön Kínával a többoldalú együttműködésben, hogy pozitívan járuljon hozzá az emberi békéhez és fejlődéshez.

A két fél a palesztin-izraeli konfliktusról is beszélt.

Hszi kijelentette, hogy a palesztin-izraeli konfliktus jelenlegi fordulója súlyos áldozatokat követelt ártatlan palesztin civilek körében, és a gázai humanitárius helyzet rendkívül súlyos. Elengedhetetlen szerinte a tűzszünet és a háború azonnali leállítása, a konfliktus továbbterjedésének elkerülése, ami hatással lenne a regionális békére és stabilitásra, és egy súlyosabb humanitárius válság megelőzése – mondta.

Megjegyezte, hogy a kétállami megoldás az alapvető kiút a palesztin kérdés megoldására, Hszi azt mondta, Kína határozottan támogatja Palesztinát abban, hogy az ENSZ teljes jogú tagjává váljon. Kína nagyra értékeli Egyiptom fontos szerepét a helyzet lehűtésében és a humanitárius segítségnyújtásban, és kész együttműködni Egyiptommal, hogy lehetőségeihez mérten továbbra is segítséget nyújtson a gázai népnek, és előmozdítsa a palesztin kérdés mielőbbi, teljes, igazságos és tartós rendezését – tette hozzá Hszi.

Egyiptom nagyra értékeli Kína következetes elkötelezettségét az igazságosság mellett a palesztin kérdésben, és készen áll arra, hogy szoros kapcsolatot tartson fenn Kínával a Gázai övezetben tapasztalható feszültségek mielőbbi enyhítésének előmozdítása érdekében – tette hozzá Sisi.

A megbeszéléseket követően a két államfő kétoldalú együttműködési dokumentumokat írt alá különböző területeken, amelyek magukban foglalják az Egy Övezet Egy Út közös építése, a tudományos és technológiai innováció, a beruházási és gazdasági együttműködés, valamint a karantén területén való együttműködés előmozdításának tervét.

A két fél közös nyilatkozatot is kiadott az átfogó stratégiai partnerség elmélyítéséről.

(Xinhua)

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek