Az Internet Watch Foundation (IWF) közölte, hogy 2023-ban több mint kétezer, távolról felvett, három- és hatéves gyermekek zaklatásáról készült képet fedezett fel az interneten.
Az Ofcom hírközlési felügyeleti hatóság nemrégiben kiadott figyelmeztetését követi, miszerint az öt és hét év közötti gyermekek közel egynegyedének van saját okostelefonja.
Tom Tugendhat biztonsági miniszter a jelentésre reagálva sürgette a technológiai cégeket, hogy tegyenek többet a visszaélések megelőzése érdekében.
Felszólította a szülőket, hogy „beszéljenek gyermekeikkel a közösségi média használatáról, mert az általuk biztonságosnak vélt platformok is veszélyt jelenthetnek”.
Az IWF egy jótékonysági szervezet, amely segít felderíteni és eltávolítani a gyermekek szexuális zaklatásáról készült képeket az interneten – írja a BBC.
A legutóbbi éves jelentésében közzétett új elemzésből kiderült, hogy 2023-ban 2401, három és hat év közötti gyermekről készült, úgynevezett „saját készítésű” képet fedezett fel a nyílt interneten.
A „saját készítésű” képek azok, amelyeken a gyermeket egy ragadozó webkamerán vagy kézi eszközön keresztül ráveszi, kényszeríti vagy rászedi arra, hogy végrehajtsa ezt a cselekményt.
Majdnem minden hetedik kép az „A kategóriába” tartozott – ezt a kategóriát a legsúlyosabb visszaéléseket bemutató képekhez rendeli a bizottság. Tízből hat képen „meztelenséggel járó szexuális pózolás” látható.
Az elemzők, akik a képek egy részét megvizsgálták, úgy találták, hogy „sok képet otthon, a gyermekek hálószobájában vagy a családi fürdőszobában készítettek, amikor a gyermek egyedül vagy egy másik gyermekkel, például testvérrel vagy baráttal van”.
Néha a gyerekek „egyáltalán nem voltak tudatában” annak, hogy felvétel készül róluk.
Az IWF elemzői biztosak voltak abban, hogy valaki más irányította az eseményeket, mivel a három és hat év közötti gyermekek „szexuálisan naivak, és általában nincsenek tisztában az ilyen típusú szexuális viselkedés lehetőségével” – áll a közleményben.
A jelentés azt is megállapítja, hogy az online gyermekbántalmazó anyagok egyre „szélsőségesebbek”, a jótékonysági szervezet az „A kategóriájú” képek 22 százalékos növekedéséről számolt be.
Mesterséges intelligencia
Az Ofcom kutatása szerint a szülők egyharmada megengedi az öt-hét éves gyermekének, hogy egyedül böngésszen a közösségi oldalakon.
Ian Critchley, aki az Országos Rendőrfőnöki Tanács gyermekvédelemért felelős vezetője, azt mondta, hogy a kisgyermekek védelme nem csak a szülők és a gondviselők felelőssége. „A legnagyobb változásra a technológiai vállalatoknak és az online platformoknak kell törekedniük – mondta.
Az új online biztonsági törvény végrehajtásával kapcsolatos munkája részeként a hírközlési felügyelet azt mondta, hogy konzultálni fog arról, hogy az automatizált eszközök, köztük a mesterséges intelligencia hogyan használhatóak az illegális tartalmak – köztük a gyermekek szexuális zaklatását bemutató anyagok – „proaktív felderítésére”.
Az IWF azonban gyors cselekvésre szólít fel, és azt állítja, hogy a technológiai cégeknek nem szabad várniuk.
„A gyermekek most károsodnak, és azonnali választ kell adnunk”
– mondta Susie Hargreaves, az IWF vezérigazgatója.
A mesterséges intelligenciát néhány nagy techcég már használja arra, hogy segítsen azonosítani a feltételeit sértő tartalmakat, köztük a gyermekekkel szembeni visszaéléseket tartalmazó anyagokat. Ezt elsősorban arra használják, hogy segítsenek azonosítani az anyagokat, amelyeket aztán emberi moderátorok vizsgálnak felül.
A szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy a mesterséges intelligencia önmagában nem csodaszer. Alan Woodward, a Surrey Egyetem professzora a BBC-nek elmondta: „A mesterséges intelligencia hasznosnak bizonyulhat az elemzendő adatok nagyságrendje miatt, de a fejlesztés jelenlegi állapotában nem tekinthető teljes megoldásnak”.