Nagyvilág

Kezdődik az EU-csúcs: fő napirend a “háborus alap” –  most nincs vétóhelyzet

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Trump és Putyingyermekotthon
Hirdetés
Hirdetés

Az EU gazdaságát pedig „háborús alapra” helyezzük. Ez több kiadást és több közös beszerzést jelent, ami így hatékonyabb is - írta Charles Michel ET-elnök meghívólevelében a most kezdődő EU-csúcs előtt. Ezt a hírek szerint a magyar EU-elnökség is prioritásnak tekinti, most nem “Orbán-csúcs” lesz, nincs vétóhelyzet. 

Hirdetés

Míg a tavaly decemberi és a februári rendkívüli EU-csúcson is Orbán Viktor volt a “viszonyítási pont” a vétópolitikája miatt Brüsszelben – decemberben a miniszterelnök az uniós döntéskor kiment kávézni, de februárban sem vétózta meg végül az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós segélyt -, most nincs vétóhelyzet, így a mostani nem “Orbán-csúcs” lesz. 

Az Európai Tanács elnöke ugyanakkor megjelölte a napokban Orbán Viktort is egy X-bejegyzésében, de korántsem vétó-összefüggésben. Miután kiderült, hogy Angliában rendezik az Európai Politikai Közösség (EPC) következő, negyedik csúcstalálkozóját július 18-án a Blenheim-palotában – melyen Ukrajna támogatása fontos napirendi pont lesz – Charles Michel azt írta ki a közösségi oldalára: “Várakozással tekintünk a július 18-án az Egyesült Királyságban és november 7–8-án Magyarországon megrendezésre kerülő Európai Politikai Közösségi találkozók elé. Két nagy lehetőség az érdemi megbeszélésekre, mivel ugyanazokkal a kihívásokkal nézünk szembe a stabilitás, a biztonság, az energia és a migráció terén”. 

Legfontosabb feladat: a katonai segély eljuttatása Ukrajnának

A mostani EU-csúcsra szóló meghívó levelében az ET-elnök az elsök között az EU-csúcs napirendjéböl elsösorban az Ukrajnának nyújtandó további támogatást, a biztonságot és a védelmet emelte ki. De napirenden szerepel a Közel-Keleten kibontakozó helyzet értékelése, a bővítés, a külkapcsolatok, a migráció és a mezőgazdaság kérdései is. 

“Oroszország Ukrajna elleni, immár harmadik éve zajló agressziós háborújának döntő pillanatával nézünk szembe. Döntő fontosságú a sürgősség, az intenzitás és a rendíthetetlen eltökéltség” – hangsúlyozza a levelében Charles Michel.

Legfontosabb feladatunk a katonai segély gyors eljuttatása Ukrajna részére, valamint – az olyan közelmúltbeli kezdeményezésekre építve, mint például Csehország kezdeményezése – a lőszerek gyorsított beszerzése és szállítása Ukrajna számára – az ET elnöke szerint az Európai Tanács ülése “lehetőséget kínál arra, hogy megerősítsük és felgyorsítsuk ezeket az erőfeszítéseket”. 

Konstruktív magyar tartózkodás 

Szijjártó Péter a közelmúltban Brüsszelben jelentette be: a magyar kormány konstruktív tartózkodása mellett fogadták el az Európai Békekeret ötmilliárd eurónyi értékű bővítését, Magyarországnak így továbbra sem kell politikai vagy pénzügyi terheket vállalnia az ukrajnai fegyverszállításokból.  

A lőszerszállitással ugyanakkor le van maradva az Unió, elsősorban a gyártási kapacitások lassú felpörgetése miatt. Egy évvel ezelőtt azt vállalta az EU, hogy idén márciusra 1 millió lőszert szállít le Ukrajnának, ennek azonban csak a felét sikerült teljesíteni. A mostani vállalás az, hogy ennek az évnek a végére kapja meg az ukrán hadsereg a másik 500 ezer lőszert – írja a hvg.hu

A védelmi készültség “háborús alapra“ helyezése

Most, hogy a második világháború óta a legnagyobb biztonsági fenyegetéssel nézünk szembe, legfőbb ideje, hogy radikális és konkrét lépéseket tegyünk a védelmi készültség érdekében. Az EU gazdaságát pedig „háborús alapra” helyezzük. Ez több kiadást és több közös beszerzést jelent, ami így hatékonyabb is 
– jelezte levelében az ET elnöke, Charles Michel levelében úgy fogalmazott: “Várakozásaim szerint az Európai Tanács ülésén képesek leszünk majd megfelelni e feladatnak”.

A magyar elnökségi felkészülésre rálátó forrása az EUrologusnak azt mondta, Magyarország támogatja a védelmi-kutatási kapacitások az EU-n belül erősödjenek. 

Komoly vita várható ugyanakkor a közel-keleti válság kapcsán – írják az EU-csúcs elözetesében. 

Bővítés

Az uniós vezetők megbeszélést folytatnak majd az uniós bővítési politikáról, ezen belül is a Bosznia-Hercegovinában, Ukrajnában és Moldovában bekövetkezett legújabb fejleményekről. A bővítés gyorsítása is egy olyan kérdés, amire a magyar elnökség nagy hangsúlyt helyez: ez a lendület azonban nem érinti Ukrajnát. Információink szerint az ukránoknak – és több EU-s országnak – viszont a célja, hogy már idén júliusban kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások. 

Migráció

Szó lesz még a migráció külső dimenziójáról, ami az erősebb határvédelmet jelenti, illetve a származási országokkal való szorosabb együttműködést és a visszaküldések felgyorsítását.  

Von der Leyent is el kell küldeni ?

Az EUrologus szerint egy téma fel fog vetődni az EU-csúcson, bár kérdés, hogy ebből a beszélgetésből mi szivárog majd ki: a tagállami vezetők körében szóba kerül majd, hogy a következő 5 éves ciklusban ki legyenek a legfőbb uniós vezetők.

Azokat a vezetőket, akik az elmúlt kudarcos öt év alatt irányították az EU-t, “el kell küldeni” – derült ki a múlt héten Havasi Bertalan atv.hu-nak adott https://www.atv.hu/belfold/20240307/havasi-megszolalt-arrol-tamogatja-e-orban-viktor-ursula-von-der-leyen-ujrajeloleset  válaszából, amikor azt kérdeztük a miniszterelnök sajtófőnökétől: Orbán Viktor tudja-e támogatni, hogy újra Ursula von der Leyen legyen az Európai Bizottság elnöke.

Ursula von der Leyen jelölését úrjra a Bizottság elnökének a Néppárt (EPP) a bukaresti kongresszusán megszavazta.

Az Európai Tanács elnöki posztjára brüsszeli források szerint Mario Draghi volt EKB-elnök nevét hallani. 

További friss hírekért iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek