Pasinján vasárnap, az Azerbajdzsántól elszenvedett vereség után a nemzethez intézett beszédében azt mondta, hogy Oroszország cserbenhagyta Örményországot azzal, hogy nem nyújtott több segítséget a szakadár régióval kapcsolatos válság elhárításához, és hozzátette, hogy át kell alakítania Örményország biztonsági kapcsolatait – ami nyilvánvalóan a hagyományos moszkvai orientáció feladását és az elmúlt évekbeli nyugatbarát fordulat folytatását jelenti.
A Nyugat túsza lett Jereván?
Az orosz külügyminisztérium keményen megfogalmazott támadással vágott vissza Pasinjánnak. „Meggyőződésünk, hogy a jereváni vezetés hatalmas hibát követ el, amikor szándékosan megpróbálja lerombolni Örményország sokoldalú és évszázados kapcsolatait Oroszországgal, miközben az országot a Nyugat geopolitikai játszmáinak túszává teszi” – közölte a tárca.
Mint arról mi is beszámoltunk, Azerbajdzsán a múlt héten villámoffenzívában elfoglalta Karabahot, és az azeri győzelem után több ezer örmény nemzetiségű ember menekült Örményországba. Baku megígérte, hogy megvédi a Karabahot otthonának nevező mintegy 120 000 örmény jogait, de sokan nem hisznek az ígéreteknek.
Moszkva szerint Pasinján azt fogja rájuk, amit ő maga idézett elő
Az al-Arabiya beszámolója szerint Oroszország, amelynek mintegy 2000 békefenntartója van a térségben, úgy reagált az elnök szavaira, hogy Pasinján megpróbálja felmenteni magát „a bel- és külpolitikai kudarcok felelőssége alól azzal, hogy Moszkvára hárítja a felelősséget”. Pasinján megjegyzései Jereván szövetségi politikájának átalakításáról azt jelzik, hogy arra készül, hogy Örményország femondja a Moszkvával kötött szövetséget és a Nyugat felé forduljon – közölte az orosz külügyminisztérium.
Oroszország szerint Pasinján „elzárkózott az Oroszországgal és Azerbajdzsánnal való együttműködéstől [a karabahi válság megoldása érdekében], ehelyett a Nyugathoz menekült”. Azt is kifogásolták, hogy a jereváni hatóságok úgymond oroszellenes hisztériát szítottak az örmény médiában.
Ki áll a jereváni tüntetések hátterében?
Moszkva tagadta azokat a feltételezéseket, hogy köze lenne az örmény vereség után kirobbant jereváni tüntetésekhez, és emlékeztette Pasinjánt, hogy Oroszország nem szított forradalmakat a volt Szovjetunió területén, a Nyugat viszont igen.
„Az örmény kormányfőnek tisztában kell lennie azzal, hogy Moszkva nem keveredik ilyen dolgokba – ellentétben a Nyugattal, amely elég ügyes a „színes forradalmak” szervezésében” – mondta Oroszország.
Oroszország az Egyesült Államokat vádolja az úgynevezett színes forradalmak szításáért több posztszovjet köztársaságban, köztük Ukrajnában.