Gumicsónakon mentik az ukrán civileket, köztük idős embereket, a dél-ukrajnai Herszonban az árvíz elől. Aki nem bírja kivárni a csónakot, az úszva menekül a megyeszékhelyről, amely azt követően került víz alá, hogy átszakadt a közeli kahovkai víztározó gátja. A mentést nehezíti, hogy az oroszok folyamatosan bombáznak.
Herszonban különleges járművek is feltűntek, amelyekkel képesek átgázolni a vízen és sáron. Orvosi felszerelést, láncfűrészt, csörlőt visznek a bajba jutottaknak, akikből rengeteg van. Nova Kahovkában is lakóházakat árasztott el a víz.
„Mit tehetünk, felrobbant a gát. A víz nem fentről érkezik, hanem jön vissza a csatornákon keresztül az áramlattal” – mondja egy helyi férfi az oroszok által megszállt településen.
Az önkénteseknek a házi kedvencekre is van gondjuk. Herszonban ők segítenek a helyi lakosoknak, hogy a kutyák és macskák is elhagyják a katasztrófa sújtotta területet. Az elárasztott utcákon hódok jelentek meg a békeidőben 300 ezer lakosú megyeszékhelyen.
A víz házakat sodort magával. Többen a háztetőkön, illetve fákon töltötték az éjszakát.
„Herszont jelenleg 534 centiméteres víz borítja. Fél óránként emelkedik a vízszint 1-2 centiméterrel” – mondta a herszoni katonai kormányzó.
A kahovkai vízerőmű gátja szerdára virradóra szakadt át. A hatalmas víztározó tíz balatonnyi vizet tartalmazott. 80 településen több tízezer ember került veszélybe a Dnyipro két partján, köztük megszállt falvak lakói. A megszálló hatóságok késedelmeskednek a mentéssel.
Kijev szerint az oroszok szándékosan felrobbantották a megszállt erőművet, hogy akadályozzák a készülő ukrán ellentámadást. Moszkva viszont az ukránokat hibáztatta. A felek között éles vita bontakozott ki az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén. A nyugati országok többnyire Oroszországot teszik felelőssé a gátszakadásért, amely miatt több százezer ukrán civil ivóvíz-ellátása került veszélybe. Ukrajna szerint ez az elmúlt évtizedek legnagyobb környezeti katasztrófája Európában, amely az űrből is jól látszik, és amely alacsony vízállásnál kockázatosabbá teszi a zaporizzsjai atomerőmű működését is.