Pénteken összeomlott a Silicon Valley Bank (SVB), amely eszközállományának nagysága szerint a 16. helyet foglalta el az Egyesült Államokban. A kaliforniai szabályozó hatóságok bezárták a technológiai hitelezőt, és az Egyesült Államok Szövetségi Betétbiztosítási Társasága irányítása alá helyezték. Az FDIC felszámolóként működik, ami általában azt jelenti, hogy felszámolja a bank eszközeit, hogy kifizesse ügyfeleit, beleértve a betéteseket és a hitelezőket – írja a CNN.
A bankbetéteket biztosító és a pénzintézeteket felügyelő független kormányzati szervezet közölte, hogy minden biztosított betétes teljes hozzáférést fog kapni betéteihez legkésőbb hétfő reggelre. Emellett közölték, hogy „a következő héten belül osztalékelőleget” fizetnek a nem biztosított betéteseknek.
Vissza 2008-ba?
Annak ellenére, hogy a Wall Streeten kezdetben pánik tört ki az SVB miatt – a részvényei ugyanis bezuhantak -, elemzők szerint a bank összeomlása nem valószínű, hogy elindítja azt a fajta dominóeffektust, amely a pénzügyi válság idején a bankszektort uralta.
„A rendszer olyan jól tőkésített és likvid, mint még soha” – véli Mark Zandi, a Moody’s vezető közgazdásza. „A most bajba jutott bankok túl kicsik ahhoz, hogy jelentős veszélyt jelentsenek a tágabb rendszerre” – tette hozzá.
Ed Moya, az Oanda vezető piaci elemzője szerint azonban a kisebb bankok, amelyek aránytalanul nagy mértékben kötődnek a készpénzszegény iparágakhoz, mint például a technológia és a kriptográfia, nehéz helyzetbe kerülhetnek. „A Wall Streeten mindenki tudta, hogy a Fed kamatemelési kampánya előbb-utóbb tönkretesz valamit, és jelenleg ez a kis bankokat sújtja” – mondta Moya
Ugyanakkor aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy ha az FDIC nem hajtja végre a fent említett garanciákat, az SVB-számlatulajdonosok nem tudnának fizetni az alkalmazottaknak, ami hullámzást eredményezhet a gazdaságban. A Guardian cikke szerint a kormányok és a szabályozó hatóságok szerte a világon, beleértve az Egyesült Királyságot és Ausztráliát is, jelenleg ellenőrzik az SVB-nek való kitettséget vállalati és banki szektorukban.
Megelőzhető lett volna?
A következő hetekben és hónapokban valószínűleg részletes elemzés készül a bank csődjéről. Egyelőre úgy tűnik, hogy az összeomlás elkerülhető lett volna – azért történt, mert a vezetőség összezavarta az ügyfelekkel és a nyilvánossággal való kommunikációt, és bizalmi vákuumot teremtett – írja a New York Times.
A történtek mögött azonban egy kimutatható probléma állt, amelyre más bankoknak is figyelni kell: a vállalat alacsony kamatozású kötvényekbe fektette be betéteit, amelyeket lejáratig tartott a könyveiben. Ez azt jelenti, hogy nem kellett ezeket a kötvényeket a piacra dobnia, amíg el nem adták őket, így a befektetők némileg torz képet kaptak a bank mérlegéről.
Startupok végveszélyben?
Az SVB a startup-közösség egyik legjelentősebb hitelezője volt, amelyek alapítói most aggódnak a pénzük miatt: el kell ugyanis számolniuk az alkalmazottak kifizetésével és fedezniük kell a működési költségeket.
„Most, hogy a bank bedőlt, csak azt szeretném tudni, hogy mi történik ezután” – mondta Ashley Tyrner, a FarmboxRx egészséges élelmiszereket szállító cég alapítója a CNN-nek.
„Az FDIC 250 ezer dollárt fedez, de vajon vissza fogom kapni az egész 8 számjegyű tőkémet?” – tette fel a kérdést.
Néhányan azonban kreatívan igyekeznek a saját hasznukra fordítani a helyzetet. A gyermekjátékokat és ruházati cikkeket gyártó cég, a CAMP azt ajánlotta vásárlóinak, hogy a BANKRUN kód használatával 40 százalékkal olcsóbban vásárolhatnak webáruházukban.
Az HSBC bankcsoport egészen elképesztőt lépett: megvásárolta a sikertelen Silicon Valley Bank egyesült királyságbeli ágát, biztosítva több ezer brit technológiai cég jövőjét, amelyek pénzt tartanak a hitelezőnél. Európa legnagyobb bankja hétfőn kora reggel bejelentette az 1 fontos (1,2 dolláros) üzletet, mondván, hogy az „azonnal hatályba lép”.