Az országban népszerű Sina Weibo közösségimédia-platform közlése szerint 12 854 jogsértésről kaptak már értesítést, beleértve a különböző szakértők, tudósok és egészségügyi dolgozók fiókjai ellen bevezetett intézkedéseket, 1120 fiókot pedig ideiglenesen vagy végleg betiltottak.
A cég nyilatkozata szerint „továbbra is ki fogják vizsgálni és törölni is fogják az ilyen jellegű tartalmakat, hogy ezzel harmonikus környezetet teremtsenek a felhasználók nagyrészének számára” – írja a Sina Weibo egy csütörtöki nyilatkozatában.
A kormányzó Kommunista Párt nagyrészt az orvosi közösségre támaszkodott a szigorú bezárások, karantén-intézkedések és tömeges tesztelés igazolása érdekében, azonban egy hónappal ezelőtt ezen intézkedések szinte mindegyikével felhagyott.
A kritikusok leggyakrabban az eddigi szabályok keménykezű betartatását kifogásolták, amelyek miatt az emberek hosszú hetekre be voltak zárva az otthonukba, beszámolók szerint adott esetben megfelelő élelmiszer vagy gyógyszer nélkül.
A népharagot az is táplálta, hogy ha bárkiről azt gyanították, hogy pozitív, azt megfigyelésre bezárták egy beszámolók szerint túlzsúfolt kórházba, rossz higiéniai körülmények közé, gyakran a megfelelő táplálkozást sem biztosítva. Az intézkedések végül ritkaságszámbamenő utcai tiltakozásokba torkollottak, amely hozzájárulhatott a korlátozások megszüntetéséhez.
Az intézkedések enyhítése után szinte robbanásszerűen megugrott a fertőzöttek és a halottak száma, a jelenlegi helyzet már az egészségügyi ellátórendszer határait feszegeti.
Bár hivatalosan nem közölnek Kínában adatokat arról, hogy a korlátozások egy hónappal ezelőtti feloldása óta naponta hány embert betegít meg a koronavírus, szemtanúk arról számolnak be, hogy a kórházak és a krematóriumok túltelítettek a kórokozó gyors terjedése miatt. Becslések szerint az utóbbi hetekben több tízezer ember halhatott meg a koronavírus-fertőzés szövődményei miatt.