„Orosz erők lövik a humanitárius folyosót Zaporizzsja és Mariupol között” – állította bejegyzésében Nyikolenko.
Mariupolból már napok óta mintegy 200 ezer civil próbál elmenekülni. A külügyi szóvivő szerint nyolc teherautó és harminc busz indult el humanitárius segítséggel a városba, hogy aztán civilekkel induljanak vissza Zaporizzsja felé. „Növelni kell a nyomást Oroszországra, hogy teljesítse kötelezettségvállalásait” – írta a szóvivő. Az orosz fél egyelőre nem reagált erre az értesülésre.
Eduard Baszurin, a donyecki szakadár „népi milícia” parancsnokhelyettese ugyanakkor a reggeli órákban azt állította, hogy ukrán nacionalisták akadályozzák a kimenekítési műveletet.
Szombat óta több evakuálási kísérlet is kudarcot vallott Mariupolból. Időközben azonban Szumi városát már egy második, civilekkel teli konvoj hagyhatta el – ismertette Kirilo Timosenko, az ukrán elnök kabinetfőnökének helyettese. Kedd reggel a térségben hirdetett fegyvernyugvást összességében betartották, így a civilek első hullámát, köztük ezer külföldi diákot is ki tudtak vinni az ostromlott városból. Kijev 45 ezer lakosú Irpiny nevű elővárosából eddig csaknem háromezer embert menekítettek ki. Az embereket a szintén ostromlott fővárosba viszik az ukrán katasztrófavédelmi hatóság szerint. Ukrán állítások szerint vasárnap nyolcan vesztették életüket, mert orosz csapatok tüzet nyitottak a humanitárius folyosóra. Irpinyben napok óta nincs víz- és áramszolgáltatás, az elővárosban és térségében heves harcok folynak.
Harkiv polgármestere az amerikai CNN hírtelevíziónak adott nyilatkozatában azzal vádolta meg az orosz csapatokat, hogy szándékosan ágyúzzák a város polgári infrastruktúráját. „Óvodákat, iskolákat, szülészeteket és klinikákat érnek csapások” – jelentette ki Ihor Terekov polgármester. Mint mondta, civil épületek százairól van szó, így ez szerinte nem véletlen, hanem célzott támadás. „Ezt a Harkiv ellen elkövetett népirtásnak tekintem” – húzta alá Ukrajna második legnagyobb városának polgármestere.
Terekov szerint a másfélmillió lakost számláló nagyvárosban megszűnt a vízellátás és a fűtés, jelenleg pedig az áramszolgáltatás helyreállításán fáradoznak. Mint mondta, a város lakóinak élelmiszerre, gyógyszerre és meleg ruhákra van szükségük, és minden segítséget szívesen fogadnak. Egyben meggyőződését fejezte ki, hogy Ukrajna le fogja győzni a támadókat.
Az MTI szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a nap folyamán NaftaliBennett izraeli miniszterelnökkel tárgyalt telefonon. Bennettet, aki Kijev és Moszkva között próbál közvetíteni a konfliktus rendezése érdekében, szombaton fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnök. Bár az ukrán vezetés elégedetlen azzal, hogy Izrael nem hajlandó katonai felszerelést szállítani Ukrajnának, üdvözölte a közvetítést.
„Megköszöntem az izraeli közvetítési próbálkozásokat. Megbeszéltük, miként lehet véget vetni a háborúnak és az erőszaknak” – írta az ukrán elnök a mikroblogján.
Kedden Maia Sandu moldovai elnök Recep Tayyip Erdogan török államfővel egyeztetett az ukrajnai menekültek befogadásáról. Sandu hangsúlyozta, hogy Moldova emberfeletti erőfeszítéseket tesz, de nemzetközi segítségre van szüksége. Egyben megköszönte Törökországnak a menekültek ellátásához eddig adott támogatását. A háború kirobbanása óta negyedmillió ukrán menekült érkezett Moldovába, bár jelentős részük továbbindult az Európai Unió államai felé. Jelenleg mintegy százezerre tehető az ukrán menekültek száma Moldova területén, ahol tucatnyi befogadóközpontot nyitottak elszállásolásukra.