Kedvezőtlen étkezési és fizikai aktivitási szokások, dohányzás, alkoholfogyasztás, online bántalmazás, kevesebb alvás és a túlsúlyosok növekvő száma – egyebek mellett ezek figyelhetőek meg a magyar fiatalok körében, állapítják meg felmérésük alapján az ELTE kutatói. Társas kapcsolatokról, a családdal, szülőkkel, kortársakkal való viszonyukról ugyanakkor a magyar gyerekek a nemzetközi átlagnál kedvezőbben nyilatkoztak.
Czanik Balázs életmód tanácsadó híradónknak elmondta, a túlsúly egyik oka, hogy a diákok nagy része az összes szabadidejét ülve tölti, általában valamilyen képernyő előtt. A szakértő szerint ugyanakkor a fő probléma az, hogy a magyar társadalomból hiányzik a sportra nevelés.
A felmérés a szerfogyasztás területén is kedvezőtlen képet mutat: különösen a dohányzás és az alkoholfogyasztás tekintetében a magyar fiatalok gyakorisági arányokat tekintve az élmezőnyben állnak, miközben marihuánafogyasztásban a középmezőnyt képviselik.
A megkérdezettek közül sokan arról is beszéltek, hogy gyakran tapasztalnak pszichoszomatikus tüneteket, vagyis gyakori fáradtságot, hasmenést, fejfájás, lehangoltságot, ingerültséget és elalvási nehézségeket. A felmérés kiemeli: a bántalmazás továbbra is égető probléma a fialok körében. Minden tizedik tanuló szenved el iskolai kortársbántalmazást, és a diákok 20 százalékát legalább egyszer bántották már az interneten.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)