„Jelen pillanatban a számok azt mutatják, hogy novemberre kiürül a kassza…” – ezt még 2021 elején nyilatkozta ezt a főpolgármester-helyettes. A kormány elvonta az iparűzési adó egy részét és tovább emelte a szolidaritási hozzájárulást.
A főváros – a szolidaritási adó további emelése miatt – azóta is folyamatos pénzügyi gondokkal küzd. Ez 2019-ben 10, 2024-ben már 75 milliárd forintos terhet ró Budapestre. A városvezetés perre ment az ügyben, de mindhiába. A Magyar Államkincstár a napokban 2 milliárd forintot inkasszált a fővárosi önkormányzat számlájáról.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szerint nincsenek elmaradásaik, számláikat be tudják fizetni. Bár a kormány azon dolgozik, a főváros nincsen csődben.
„Lényegében az iparűzési adó az egyetlen ilyen bevételi forrás, az tulajdonképpen három időpillanatban érkezik csak, akkor is eltérő mértékben. Ezért van az, hogy jelen pillanatban mínusz 4,5 milliárd van a számlán” – érvelt Kiss Ambrus. A főpolgármester-helyettes szerint jelenleg többet vonnak el tőlük, mint amennyit kapnak, vagyis Budapest finanszírozza a kormányt. A pénznek viszont bőven lenne helye.
Az ATV Híradó kereste a Pénzügyminisztériumot, ahol Varga Mihály keddi posztjához irányítottak. Ebben a tárcavezető azt írta, hogy Budapest csődben van. Pénzeszközei április végére 9 milliárd forintra csökkentek, adósságállománya 30 milliárd forinttal nőtt.