Mráz Ágoston Sámuelt, a Nézőpont Intézet vezetőjét, Novák Zoltánt, a Méltányosság Politikaelemező Központ projektigazgatójár és Ranschburg Zoltánt, a Republikon Intézet vezető elemzőjét a vita után késő este írásban kérdeztük, hogy volt-e meglepetés a vitán, ki lett a győztes, illetve a vesztes ( eddigi pozíciójához képest ki rontott/illetve javított érzékelhetően )?
Mráz: Nagy meglepetés nem volt – legfeljebb, hogy mindenki tartotta magát a szabályokhoz
“Nagy meglepetés nem volt a vitán, legfeljebb az, hogy alapvetően minden résztvevő tartotta magát a szabályokhoz. A közvélemény-kutatások szerint öt pártnak van esélye bejutni az EP-be, az ő teljesítményüket volt elsősorban érdemes figyelni. Összességében mind az öten saját jól felfogott érdekük szerint jártak el” – összegzett Mráz Ágoston Sámuel.
A Nézőpont Intézet vezetője szerint “győztest nem lehet hirdetni”, de szerinte a helyzetét jól használta ki Deutsch Tamás, “aki vitapartnereitől egységesen elhatárolódott”, és “Toroczkai László, aki saját youtube-videóját reklámozva kompetencialátszatot keltett és egyszerre határolódott el a Fidesztől és a többi ellenzéki párttól”.
Mráz Ágoston Sámuel értékelése szerint “a baloldali pártok közötti lökdösődésben pedig talán Dobrev Klára volt a legügyesebb”, éles versenyre kelve Magyar Péterrel a „legkormányellenesebb” pozícióért.
A Nézőpont vezetője szerint “a várhatóan 25 százalék körüli támogatással bíró Tisza-párt alelnökét nem lehet vesztesnek nevezni, de győzelme elmaradt.
A „Magyar Péter mindenki ellen” pozíció, amelyet az elmúlt hetekben épített, a vitaműsor 11 szereplője mellett nem is működhetett. Talán nem túlzás állítani, hogy e körülmények között Magyar Péter és a Tisza elszürkült” – fogalmazott az elemző, aki úgy látja: “szintén inkább vesztett a vitahelyzetben a viccelődés és a komolyság határát többször cserélgető, nehezen érthetően kommunikáló Kutya-párti jelölt”. Nehezen értelmezhető teljesítménye a bejutási küszöb környékén lévő pártja számára elmulasztott lehetőség volt – értékelt Mráz Ágoston Sámuel.
Novák: Egyértelmű győztest és vesztest sem hirdetünk
“Azt előre lehetett jelezni, hogy ez a formátum nem igazán teszi lehetővé egy valódi vitaszituáció kialakulását, hanem lényegében rövid proklamációk moderált sorozatává fog lényegülni ez a tv-vita – kezdte az értékelését Novák Zoltán.
“Az is nyilvánvaló volt, hogy amennyiben Magyar Péter elmegy erre a vitára, akkor bele fog szürkülni a mezőnybe. Lényegében ez is történt” – konstatálta. De szerinte “paradox módon ő hozta ki a legtöbbet a vitából azzal, hogy saját kampányeseményt kerekített a vita köré”.
A helyszínre hívta ugyanis a követőit demonstrálni, és a vita előtt is, és utána is tartott egy beszédet – ezzel az interpretációs versenyben mindenkit egy testhosszal előzött. A kampány-viták jelentőségét ugyanis az utólagos értelmezési küzdelem határozza meg valójában – tette hozzá az elemző.
“A meglepő az volt, hogy nem volt meglepetés. Mindenkit kockázat minimalizálására törekedett, és ez azért számít meglepőnek, mert több olyan résztvevő is volt a vitán, akinek a pártja a küszöbön billeg, és számukra lényegében a tv-viták jelentik az egyetlen kiugrási lehetőséget” – állapította meg.
Novák Zoltán úgy fogalmazott: “egyértelmű győztest nem hirdetünk”. Szerinte “a fentebb már említett okokból talán Magyar húzta a legtöbb hasznot az eseményből, ezenfelül Toroczkai számára is fontos megnyilvánulási lehetőség volt ez, és a Kétfarkúaknak is sikerült némileg kiköszörülni az előző vitán elszenvedett csorbát”.
“Egyértelmű vesztest sem hirdethetünk, talán a régi ellenzék képviselőit tekinthetjük kollektíven a relatív vesztesnek, mert ezzel a szerepléssel biztosan nem állították meg a választói elszivárgást” – kondtatálta, hozzátéve: hogy korrektek legyünk, azt is hozzá kell ehhez tenni, hogy ez a vitaformátum nem is biztosított erre túl nagy potenciált.
Ranschburg: “Egyik résztvevő sem szerepelt olyan kiemelkedően vagy követett el olyan politikai hibát ….”
“Meglepetést talán épp a meglepetés hiánya jelenthetett: egyik szereplő sem igyekezett áttörni az előre megszabott kereteket, és bár többen jelezték, hogy az MTVA szabályai szerint megrendezett program sem vitának nem tekinthető, sem az egyes pártok politikájának részletesebb kifejtésére nem alkalmas, mégis mindenki végig szabálykövető módon viselkedett“ – adott értékelést Ranschburg Zoltán.
Meglátása szerint “Deutsch Tamás és Magyar Péter szerepeltek a leggyengébben. Persze Deutsch szerepe eleve nem volt sokkal több, mint hogy a Fidesz kampányüzeneteit felmondja, de azzal, hogy a háborúpártizás/sorosozás/dollárbaloldalozás mellett még egy fél mondat erejéig sem tellett legalább valamilyen minimális pozitív üzenetre, illetve azzal, hogy mindezt rendkívül agresszívan képviselte, talán át is esett a ló túloldalára” – fogalmazott a Republikon Intézet vezető elemzője.
Ranschburg Zoltán szerint “Magyar Péter pedig – akinek felbukkanása óta központi üzenete az, hogy ő valami egészen mást képvisel, mint ami eddig volt a magyar politika – teljesen beleszürkült a 11 fős mezőnybe, és nem tudott az egyébként különleges helyzetének megfelelően kiemelkedni a kormánypártok kihívói közül”.
Igaz, ezt valamennyire kompenzálni tudta azzal, hogy a köztévés “vita” keretein kívül, a Várkert Bazár előtt összegyűlt tömeghez is szólt – fejtette ki Ranschburg Zoltán.
Ami a vita győztesét, vesztesét illeti, az elemző azzal reagált: miután vitára nem került sor, ebben a formában nem igazán tartja megválaszolhatónak a kérdést.
“Egyik résztvevő sem szerepelt olyan kiemelkedően, vagy követett el olyan jelentős hibát, hogy azzal alapvetően megváltoztassa a pártja politikai helyzetét”
– reagált arra, hogy ki rontotta vagy javította érzékelhetően a pozícióját az este.
“Máshonnan közelítve a kérdéseket: az este győztesének leginkább talán az MTVA tekinthető, hiszen miután “vita” megrendezésére kényszerültek, úgy tudták azt összehozni, hogy azzal a legkevesebbet ártsanak a Fidesznek és önmaguknak” – fogalmazott.
Ezzel párhuzamosan az este vesztesei pedig szerinte azok az ellenzéki szavazók lehetnek, akik nem kapták meg azt a revelatív élményt a “vitától”, amire esetleg számítottak, hiszen a résztvevők elfogadták az állami média alkotta kereteket, és sem konkrét, sem átvitt értelemben nem borították rá az asztalt a rendszerre – tette hozzá a Republikon vezető elemzője.
(Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd)
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)