Itthon

Magyar Péter ezért nem állít Karácsonnyal szemben főpolgármester-jelöltet? – elemzőket kérdeztünk

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
járványverekedésmagyarokatmegölte
Hirdetés
Hirdetés

Bizonyos fokú “varázstalanítást“ eredményezhet - Novák Zoltán szerint benne van a kockázat Magyar Péterék fővárosi “last minute” listaállításában. Az elemző szerint főpolgármester-jelöltet Karácsonnyal szemben pedig valószínűleg azért nem indítanak, mert ha nem tudja megszorongatni, “a kudarc látványosabb lehet”. Mráz Ágoston Sámuel azt mondja: “Nem eszik olyan forrón a kását!”, “a harmadik pólus mítosza csak imázsépítés,…

Hirdetés

“Természetesen kockáztat” – jelentette ki Novák Zoltán a kérdésünkre, kockáztat-e Magyar Péter azzal, hogy bejelentette: a fővárosban is állít listát, ráadásul az utolsó pillanatban?

Tegnap kiderült az is, hogy Magyar Péterék olyan három kerületben indítanak Budapesten polgármester-jelölteket – a XI-ben, a VII-ben és a XVIII-ban -, ahol DK-s polgármesterek vannak hivatalban, László Imre, Nidermüller Péter és Szaniszló Sándor.

A Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója szerint azért is kockázatos Magyar Péterék utolsó pillanatos indulása Budapesten, “mert az esetben, ha a nem éri el azt támogatottsági szintet, amit neki tulajdonítanak, akkor ez nyilvánvalóan csalódást fog kelteni követőiben, ez pedig bizonyos fokú varázstalanítást eredményezhet”.

De “feltehetően azzal céllal vállalja ezt a kockázatot, hogy amennyiben az általa felállított lista eléri a jelenlegi méréseknek megfelelő szavazatarányt, akkor kicsiben – fővárosi szinten – modellezheti a választói számára azt a harmadikutas koncepciót, melyet a nagypolitika színterére kivetített – vezette le az elemző.

Novák Zoltán értékelése szerint, az ebben rejlő kimondatlan állítás úgy hangzik: ha most el lehet érni azt, hogy a választás eredményeképpen nem lehet Budapesten Magyar Péter nélkül többségi döntéseket hozni, akkor nem lehetetlen elérni azt sem, hogy két év múlva ne lehessen majd kormányt alakítani nélküle. Ez ennek a harmadikutas logikájának a lényege – mutatott rá.

A kérdésünkre, hogy ha bekerülnek Magyar Péter párjának képviselői a Fővárosi Közgyűlésbe, ők lehetnek-e a “mérleg nyelve”, a harmadik pólus, az elemző azt mondja: ebben az esetben többről van szó, mint mérlegnyelv-szerepről”, mert ha három, nagyjából azonos súlycsoportú frakció jön létre, akkor a három szereplő közötti dinamika fogja meghatározni, hogy milyen irányba halad tovább Budapest.

“Ebben az esetben a fővárosi közgyűlés, és maga a fővárosi színtér – amire eddig a kutya nem figyelt – hirtelen előtérbe kerül, és a következő 2 évben egyfajta inkubátorként fog funkcionálni, amelyben megfigyelhetjük, hogy mi történik, ha ez a három szereplő feszül egymásnak a fővárosban” .

Azt, hogy Magyar Péter azért nem állít-e főpolgármester-jelöltet, mert ezzel Karácsony Gergely győzelmét veszélyeztette volna-e ezzel – szolgálatot téve elsősorban Szentkiralyi Alexandrának, hiszen Karácsony a Partizánban azt mondta, Magyar Péter szavazói 95 százalékban lefedik az ő szavazóit – Novák Zoltán az mondta: valószínűleg azért nem állít főpolgármester-jelöltet, “mert ha nem sikerül megszorongatni Karácsonyt, akkor a kudarc sokkal látványosabb, ráadásul a jelöltállítás nem is kecsegtet az előbb említett modellértékű haszon megszerzésével”.

A kérdésünkre, hogy a Medián friss közvéleménykutatási mutatóiból lehet-e következtetni a főpolgármester-jelöltek, Karácsony, Szentkirályi Alexandra és Vitézy Dávid esélyeire, egyértelmű nemmel reagált,  mert “országos reprezentatív felmérésekből nem igazán lehet következtetéseket levonni főpolgármester-jelöltek esélyeire vonatkozóan, de még a közgyűlés összetételét illetően is csak nagyon közvetetten” – jelentette ki. “Ugyanez igaz a kerületi és települési polgármesterek és közgyűlések esetében is” – tette hozzá az elemző.  

“A Fidesz törzsszavazóit nem sikerült érdemben megkarcolnia”

A Medián friss közvéleménykutatását összességében az elemző úgy értékelte: a felmérés “nagyjában-egészében visszatükrözi a jelenleg érzékelhető belpolitikai klímát”. Azt jól mutatja, hogy Magyar Péter előretörése nem hagyta érintetlenül a DK – korábban megbonthatatlannak tartott – szavazótáborát sem, de leginkább a Kétfarkú Kutya Pártot, az LMP-ét és a Momentumot hozta kritikus helyzetbe. A Medián számai alapján a Fidesz törzsszavazói bázisát nem sikerült Magyar Péternek érdemben megkarcolnia, legfeljebb a korábban leszakadó peremszavazók egy részét sikerült felszívni. 

MRÁZ: MAGYAR PÉTER STRATÉGIÁJÁNAK A LÉNYEGE A “ONE MAN SHOW”

Mráz Ágoston Sámuel annak kapcsán, hogy kockáztat-e Magyar Péter Budapesten a listaállítással, azzal válaszolt: aki politikai versenyben indul, mindig kockáztat. “Alighanem a bejelentés mögött az áll, hogy az EP-listán őt támogatók önkormányzati szavazatait sem akarja elveszteni, s ezzel az ellenzékváltás programját az önkormányzatokra is ki akarja terjeszteni”.

Magyar stratégiájának lényege a “one man show”, minden jelöltállítás egyben kockázat is neki, amit a rövid határidővel próbál csökkenteni. A saját főpolgármester-jelölt felállítása pedig épp a “one man show-t” veszélyeztette volna, Karácsony bukása azonban számára nem veszély, hiszen az ellenzéki diszrupcióban érdekelt – mondta arra a Nézőpont Intézet vezetője, hogy ezzel Karácsony győzelmét veszélyeztetné.

“Nem eszik olyan forrón a kását!”

“Nem eszik ilyen forrón a kását” – fogalmazott Mráz Ágoston Sámuel arra, hogy Budapesten, a közgyűlésben Magyar Péterék lehetnek-e a harmadik pólus, a mérleg nyelve.

“A harmadik pólus mítosza csak imázsépítés, valójában Magyar Péter pártja még a Fidesz-ellenes retorikájával is a baloldali szavazókat szólítja meg, márpedig baloldali támogatókkal nem lehet középen, csak baloldalon állni” – jelentette ki.  “Ha 2026-ban is tényező lesz a TISZA párt, biztosra vehető, hogy Gyurcsány politikai szövetségével összefog, ellenkező esetben Angyalföldön is a Fidesz jelöltje fog győzni az egyéni választókerületben 

– mondja az elemző.

“Szentkirályi Alexandra már Karácsonyra jelenthet veszélyt”

Szentkirályi Alexandra már inkább Karácsonyra jelenthet veszélyt, hiszen a budapestiek 30-40 százaléka fideszes, amely a baloldali tömböt megosztó Vitézy miatt akár győzelmet is jelenthet a korábbi főpolgármester-helyettes számára” – mondta Mráz Ágoston Sámuel a kérdésünkre, hogy Szentkirályi Alexandra feljöhetett-e már a második helyre.

A Medián felmérésből nem lehet következtetni a főpolgármester-jelöltek esélyeire – mondja ő is. Mráz Ágoston Sámuel a felmérést nem szerette volna részleteibe menően értékelni, mert alapelv, hogy mindenki csak a saját számairól beszél, annyit mondott, hogy a kutatásból kiolvasható: a Medián szerint a Fidesz népszerűsége nem csökkent jelentősen.

A főpolgármester-jelölti vita esélyeit pedig úgy látja:  az idehaza nem ismeretlen “vita a vitáról“ annak árthat, akiről elterjesztik, hogy megfutamodott előle. A magát liberális vezetőként láttató Karácsonyak különösen kellemetlen az elzárkózás. “Éppen ezért várakozásom szerint lesz vita a három esélyes jelölt között. Legalábbis mindhármuknak az az érdekük, ne legyenek felelősek a vita elmaradásáért” – prognosztizálja a Nézőpont Intézet vezetője.

RANSCHBURG: IGAZ LEHET, HOGY MAGYAR PÉTER ÉS KARÁCSONY SZAVAZÓI KÖZÖTT NAGY AZ ÁTFEDÉS

“Magyar Péter pártja bár gyorsan nagyszámú támogatóra tett szert, mint szervezet, feltehetőleg még mindig elég kicsi – bár belsős információnk nincsenek arról, hányan dolgoznak a „projekten” – és értelemszerűen nem igazán összeszokott. Számukra az európai parlamenti választáson való indulás és jó szereplés az elsődleges cél, és nem biztos, hogy e cél kockáztatása nélkül képesek komoly energiákat összpontosítani a budapesti indulásra is” – mondja Ranschburg Zoltán, hozzátéve: rövid idő alatt kellett jelölteket is keresniük, ez pedig további kockázatot jelenthet számukra.

Magyar egyik legfőbb erénye a potenciális választói szemében, hogy nem kötődnek kudarcok a nevéhez – az ellenzék többi szereplőjétől eltérően -, Karácsony ellen pedig jelenleg esélytelennek látszik egy Tisza-jelölt a főpolgármester-választáson – mondja az elemző.

“Nem sok értelme lenne belemenni vesztes küzdelembe”

Azt, hogy Karácsony a Partizán-interjúban azt mondta, hogy Magyar Péter választói 95 százalékban lefedik az övét, úgy kommentálta:  

“Nem sok értelme lenne belemenni egy vesztes küzdelembe. Igaz lehet, hogy Karácsony és Magyar szavazói között nagy az átfedés, ez azonban azért van, mert az ellenzéki szavazók egy jelentős része nem egy-egy párthoz lojális, hanem azt a jelöltet keresik, akiben leginkább látják annak lehetőségét, hogy eséllyel indul a Fidesszel, a Fidesz jelöltjével, jelöltjeivel szemben”.

Úgy látja, hogy Karácsony Gergely személyében Budapestnek egy igen népszerű, a Fidesszel szemben már korábban is győzelmet felmutatni képes főpolgármestere van, “így a TISZA pártnak pont az az előnye nem lenne meg vele szemben fővárosi szinten, ami országos szinten az ellenzéki pártok történetének a fényében megvan”.

Ranschburg Zoltán szerint “természetesen elképzelhető”, hogy Magyar Péterék lehetnek a Fővárosi Közgyűlésben a mérleg nyelve, a harmadik pólus. Az elemző a kérdésünkre azt azzal indokolta: a Tisza pártnak minden esélye megvan arra, hogy mandátum(ok)hoz jusson a Fővárosi Közgyűlésben. “Hogy Magyar pártjának önkormányzati képviselői hogyan politizálnának, mikor kivel szavaznának együtt, mennyire lenne egységes egyáltalán a frakció, az jelen pillanatban megjósolhatatlan, hiszen nem tudjuk, pontosan kik szerepelnének a listán, vagy hogy mik a párt budapesti közpolitikai elképzelései”.

Az elmondható, hogy Karácsony Gergely számára új helyzetet teremtene, ha a Tisza párt képviselőit kellene maga mellé állítania – mondta az elemző.

Szentkirályi vagy Vitézy lehet most a második helyen?

Arra a kérdésünkre, hogy Szentkirályi Alexandra beelőzhette-e már Vitézy Dávidot, vagy az LMP főpolgármester-jelöltje a második, Ranschburg Zoltán azzal válaszolt: “Szentkirályi és Vitézy párharca abból a szempontból érdekes, hogy a szavazói bázisaik, ahogyan az például a Republikon korábbi kutatásából is kiderül, nagymértékben fedik egymást”.

Bár jóval gyengébb, mint országosan, azért még Budapesten is a Fidesz a legnépszerűbb párt, Szentkirályi Alexandra feladata fővárosi listavezetőként pedig elsősorban nem a főpolgármesteri verseny megnyerése – mondja az elemző, aki úgy lágja: erre reális esélye jelenleg nem mutatkozik.

Mint mondja, a fővárosi Fidesz szavazók megmozgatása a feladata, hogy elvigye őket szavazni június 9-én, hogy a kormánypárt minél több képviselőt delegálhasson a közgyűlésbe. “Ennek megfelelően az elsősorban gyurcsányozós, a Fidesz országos kampányaihoz hasonló kampánya is a saját szavazók megszólításáról szól” – tette hozzá. “Miután Vitézy merítése ennél nagyobb, én jelenleg kevés esélyt látok arra, hogy Szentkirályi megelőzze, de persze nem lehetetlen” – jelentette ki.

Van esély főpolgármester-jelölti vitára?

A kérdésünkre, hogy lát-e esélyt vitára Karácsony, Szentkirályi Alexandra és Vitézy Dávid között, a Republikon Intézet vezető elemzője azt mondta: “reméli, hogy sor kerül rá”, de ennél többet jelenleg nem tud. Mindenesetre nagyon érdekes volna megnézni/meghallgatni, ahogy Karácsony egy inkább ideológiai, nagypolitikai, víziókon alapuló álláspontot képvisel Vitézyvel szemben, aki szakpolitikus mivoltát hangsúlyozva nagyon konkrét ügyekkel, szakpolitikákkal igyekezne „megfogni” a főpolgármestert. Ő legalábbis én így képzeli – tette hozzá. De kiváncsian figyelné Szentkirályi Alexandra szerepét is a vitában, hogy mivel járul hozzá. Ezt egyelőre ő nem látja, “de azt is kíváncsian figyelném” – fogalmazott. 

Honnan kerülnek ki Magyar Péter szavazói?

A Republikon korábbi pártpreferencia-kutatásának az adatait elemezve Ranschburg Zoltán felhívta a figyelmet, hogy külön vizsgálták a pártokat Magyar pártja indulása esetén, és annak hiányában is. Akkor az derült ki, hogy a TISZA párt támogatóinak túlnyomó többsége a bizonytalanok, a Kétfarkú Kutya Párt, a Momentum, és – az előbbieknél kisebb mértékben – a DK szavazói közül kerül ki.

Ugyanakkor, mint hangsúlyozta, azt nem szabad elfelejteni, hogy még azonos számú szavazó távozása a DK és a Momentum vagy az MKKP háza tájáról is nagyon mást jelentene ezen pártok számára – elsősorban a pártok erősségéből adódóan.

Ha a DK veszít valamennyi szavazót, az jelenthet egy kis visszaesést a DK számára, “viszont x-számú szavazó elvesztése a Momentum vagy az MKKP számára azt jelentheti, hogy becsúsznak az EP bejutási küszöb alá” – mutatott rá.

A DK számára a fő kihívás nem az EP-be való bejutás, hanem az, hogy megőrizze a pozícióját mint az ellenzék legerősebb pártja, hiszen lényegében a ’22-es választások óta erre építi a párt a stratégiáját és a narratíváját: „aki le akarja váltani a Fideszt, szavazzon a DK-ra, az ellenzék legnagyobb erejére” 

– mondta az elemző.

Ha a Tisza párt elveszi ezt a szerepet a DK-tól, akkor Gyurcsányéknak alapvetően újra kell tervezniük, hogy futnak neki 2026-nak – tette hozzá.

A Fidesz kapcsán Ranschburg Zoltán arra emlékeztetett: Orbánék 2004 óta nem estek 50 százalék alá EP választáson, “most pedig erre elég nagy esélyt látni, nem utolsósorban Magyar Péternek köszönhetően”.

Ha az ellenzék – Magyart is ideértve – sikeresen mobilizál, a Fidesznek pedig nem sikerül minden törzsszavazóját elvinni az urnákhoz, az a kormánypárt számára kellemetlen eredményt hozhat – véli.

“Ez persze nem jelenti azt, hogy megbukna a kormány, vagy hogy előrehozott választásokra kerülne sor” 

– mondja az elemző. De szerinte, ha nem is lesz meg a Fidesznek az 50 százalék, akkor az eredmény függvényében – mert azért nem mindegy, hogy 49 vagy 40 százalékról beszélünk – jó eséllyel át kell majd gondolniuk, hogyan is fussanak neki 2026-nak.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek