Míg tavaly 724 település önkormányzata fizetett be mintegy 237 milliárd forint szolidaritási adót az államnak, idén már 848 önkormányzattól szednék be a hozzájárulást, mintegy 310,6 milliárd forint bevétel reményében – írja a Népszava.
A cikk azt is írja a Pénzügyminisztérium tájékoztatására hivatkozva, hogy az önkormányzatoktól beszedett szolidaritási hozzájárulást nem osztják vissza közvetlenül a szegény településeknek, hanem beöntik a az állami költségvetésbe, igaz, annak legalább az önkormányzati bugyrába.
Az indoklás szerint a „szolidaritási hozzájárulással a kiemelkedően kedvező anyagi helyzetben lévő önkormányzatok támogatják a kedvezőtlenebb anyagi helyzetben lévőket”. Azt, hogy mely önkormányzat számít „kiemelkedően tehetősnek” a kormány dönti el, az adó mértékét az egy lakosra jutó adóerő-képesség alapján határozzák meg, amit az éves központi költségvetésről szóló törvényben rögzítenek. Az összeg azért emelkedik – magyarázta a PM – mert „az érintett települések adóbevétele nagyobb mértékben növekedett”.
Az önkormányzatok egyenlege 2020 óta harmadszor kerül idén mínuszba. A szektor hiánya 108 milliárd forintra rúg az Eurostatnak megküldött hiányjelentés (EDP) szerint.