Két hónap múlva újra az urnák elé várják a választókat, június 9-én lesz a következő önkormányzati választás, amelyben jelenleg 5 főpolgármester-jelölt van versenyben.
„Én nagyon szívesen vitatkozom bárkivel, nyilván elsősorban azzal, aki a fő kihívóm, hiszen nekem a Fidesszel van vitám, és nekem a prognózisom, hogy valójában Vitézy Dávid lesz a Fidesz jelöltje, sőt valójában ő a Fidesz jelöltje, és én szeretném megvárni, amíg ez a helyzet tisztázódik” – mondta Karácsony Gergely főpolgármester.
„Ez a meccs köztünk fog Karácsony Gergellyel lejátszódni, abban a tekintetben, hogy ott lesz Szentkirályi Alexandra a szavazólapon, ezt nem tartom egy reális feltételezésnek, hogy nem, de a legesélyesebb ennek a választásnak a kihívói szerepére valóban a különböző felmérések szerint én vagyok” – vélekedett Vitézy Dávid főpolgármester-jelölt.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP jelöltje, híradónknak minderre azt írta: „hagyjuk ezt a műmacsó tempót! Karácsony Gergely és Vitézy Dávid azt hiszik, hogy maguk között döntik majd el, ki a legjobb jelölt Budapest élére. Szerintem ezt a budapestiek döntik el.”
A Jobbik-Konzervatívok jelöltje pedig úgy véli, Karácsony rosszul teszi, ha nem áll ki vitázni. „Sajnos egy kicsit mintha ugyanazt mondaná, mint a Fidesz mondja érvként a vitákkal szemben, hogy majd akkor hajlandó csak vitázni, ha jól értem, ha csak egy jelölt van már vele szemben” – fogalmazott Brenner Koloman.
Tavaly decemberben, vagyis fél évvel a választás előtt az Országgyűlés visszaállította a 2014 előtti rendszert, ami azt jelenti, hogy a főpolgármesteren kívül csak a listás képviselők kerülnek a fővárosi közgyűlésbe.
Szikra Levente azt mondja, egy jóval arányosabb eredmény fog így létrejönni. Az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint ugyanis akárki is lesz a főpolgármester, nem lesz mögötte egységes többség.
„Ebből a szempontból nyilván sokkal inkább, akárki is lesz a főpolgármester, alkalmi koalíciókra kell majd hagyatkozni, vagy legalábbis erre lehet számítani, hogy ennek nagyobb szerepe lesz. Eddig ez nem volt jellemző, legalábbis Tarlós Istvánnak nyilván megvolt a Fidesz-KDNP-s többség a közgyűlésben, és Karácsony Gergelynek is ebben a ciklusában megvolt, annak a baloldali pártcsaládnak, pártoknak a többsége, akik őt támogatták” – mondta az elemző.
Az Iránytű Intézet elemzője szerint a Fidesz, a DK, az MSZP és a Párbeszéd nagyjából hasonló erőt fognak képviselni a közgyűlésben, de mint mondta, úgy tűnik, Vitézy Dávid népszerűsége az LMP-t is behúzza magával, önállóan indul a Momentum, és Pék Szabolcs úgy látja, ők is be fognak jutni, ahogy valószínűleg a Kutyapárt is.
„Valószínűleg azt lehet mondani, hogy egy ellenzéki többsége lesz a fővárosi közgyűlésnek továbbra is, de azért színesedik a kép, jóval színesebb dinamikusabb politizálásra számíthatunk, mint jelenleg. Lehet hogy lesznek pillanatnyi alkuk” – tette hozzá.
Sok múlik tehát a közgyűlés összetételén, ha Karácsony Gergelynek sikerül újráznia, egyáltalán nem mindegy, hogy a Szentkirályi Alexandra és a Vitézy Dávid mögé mögé felsorakozók mekkora erőt képviselnek majd vele szemben.