Az országos közutak 40 százalékának rossz a burkolata a Magyar Közút adatai szerint. Mint májusban beszámoltunk róla, 2022-ben közel 500 kátyúkárt jelentettek, de ennek csak a töredékét ismerte el az útüzemeltető. A bizonyítási eljárás nem egyszerű, igaz, nem is reménytelen.
Az alábbi történetet az atv.hu egyik olvasója osztotta meg lapunkkal.
Imre december végén az esti órákban hajtott kátyúba Szigethalom környékén egy kivilágítatlan főúton. Mint mondja, esélye sem volt kikerülni a méteres hosszúságú, negyven centiméter széles és 15 centiméter mély gödröt.
„A kátyú kanyarban volt és pont akkor jöttek szemből, amikor az úthibához értem. Esélyem sem volt kikerülni, mert akkor a szemből érkező autóval ütközöm. Így hát belehajtottam, hatalmas koppanást hallottam, mintha leszakadt volna az autó eleje, a nyomás pillanatok alatt elszállt a kiszakadt abroncsból.”
Mivel nem volt nála pótkerék, az egyetlen megoldást az autómentő jelenthette. Mielőtt azonban hívta volna őket, megállt egy segítőkész autós, akinek volt már hasonló ügye: ő javasolta olvasónknak, hogy készítsen fényképeket és hívjon rendőrt.
Így is történt, rövid időn belül megérkezett az ügyeletes, aki felvette a jegyzőkönyvet és fotózott is, majd megvárta, amíg megérkezik az autómentő.
Mivel Szigethalom területén történt a baleset, olvasónk a szigethalmi önkormányzathoz fordult elsőként. A honlapjukon megtalálta az ilyen esetekkel kapcsolatos kárigény bejelentő lapot. „Néhány napig emaileztem egy ügyintézővel, aki a sokadik levélváltást követően közölte, nem hozzájuk, hanem a Közútkezelőhőz tartozik ez az útszakasz.”
Imre tehát újra benyújtotta a kárigényét, ezúttal már a Közútkezelőhőz. Mellékelte az eset kapcsán készült fényképeket, rendőrségi jegyzőkönyvet és a számlákat.
Több napos várakozás után a Közútkezelő biztosítójának kárszakértője felvette vele a kapcsolatot, majd újabb néhány nap várakozást követően szemlézte az addigra már megjavított autót. A tönkrement gumi kapcsán támadt egy kis vita, az ügyintéző ugyanis 25 százalékos avulással akarta elszámolni, olvasónk viszont ragaszkodott az új árhoz.
„Ezután ismét vártam, ameddig a biztosító és a Közútkezelő egymás között rendezte az ügyemet, majd megkaptam a levelet: az összes költségemet megtérítik”, mondta lapunknak Imre.
A balesettől a teljes kártérítésről szóló határozatig öt hét telt el. Imre azt mondja, „mivel rengeteg adót fizetünk, alapvető jogunk, hogy jól karbantartott utakon közlekedhessünk. Amennyiben úthibából fakadóan mégis baleset ér,
az a minimum, hogy kártalanítsanak.”
Végül pedig nézzük a megtérített összegeket:
• Autómentés 35.000 forint
• Gumiabroncs 62.620 forint
• Gumiszerelés, felni javítás 21.590 forint
• Futómű beállítás: 15.000 forint
Összesen 134.210 forint.