Egymillió konzultációt szeretnénk összegyűjteni, így egymillió embert fel tudunk mutatni aki az oktatást preferálja a láthatatlan ellenség helyett – fogalmazott Perlaki-Borsos Noel, az Egységes Diákfront tagja. Ez a célja az Egységes Diákfrontnak november 22-én indult akciójával. A Hanggal közösen indított gyűjtéssel a diákszervezet folytatni kívánja az októberben folytatott alternatív népszavazási kampányt. Perlaki-Borsos Noel azt mondta: minden leadott ív egy-egy támogató szavazat az oktatás ügye mellett.
,,December 4-én megnyílnak a leadópontok, itt le tudják adni az emberek az összegyűjtött íveket, illetve továbbra is tudják nekünk postázni” – tette hozzá Perlaki-Borsos Noel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint a kormány célja kettős: egyfelől a támogatás demonstrálása, másfelől ez is része a nyári európai parlamenti és önkormányzati választási kampánynak.
,,Megy egy országjárás, mind kormánypárti, mind kormányzati szereplők gyakorlatilag az ország minden táján megjelennek, biztatják az embereket arra, hogy a nemzeti konzultációt töltsék ki”
– fogalmazott Deák Dániel, a XXI. Század vezető elemzője. Híradónk stábja kereste a kormányt, hogy mennyi visszaküldött ívvel számolnak, illetve hirdetésekkel együtt mennyibe kerül a konzultáció, de adásunkig nem kaptunk választ. ,,Ez egy a kormánypárt állami eszközökkel is a mi közös adófizetői pénzünkön megvalósított propagandája” – mondja Hiller István, az MSZP választmányi elnöke.
Hiller István arra hívta fel a figyelmet, hogy a szuverenitásvédelemről szóló pont esetében a január 10-i visszaküldési határidő jócskán elkésik, mivel a javaslat már a parlament előtt van. ,,Előbb történik meg az Országgyűlésben a beterjesztett törvényről a döntés, mint a konzultáció lezárása. Akkor ennek a konzultációnak legalábbis ez a pontja mégis miről konzultál ha már megvan a törvényi döntés a kérdésről?” – tette fel a kérdést Hiller.
Az MSZP ezzel együtt nem szólítja fel semmire választóit a konzultáció kapcsán. Böcskei Balázs elemző szerint az ellenzék más módon próbál majd üzenni szavazóinak.
,,Majd adott esetben amikor ezek a témák felmerülnek a kampányban, akár az újságírók kérdésére fakadóan, akár úgy érzik, kutatásokból, hogy ez foglalkoztatja az embereket, akkor kell másik válaszadással élni, úgy minthogyha nem is lenne nemzeti konzultáció”
– ezt már Böcskei Balázs, az IDEA intézet stratégiai igazgatója mondta. A legutóbbi, szankciókról szóló nemzeti konzultációt 1 millió 389 ezer ember töltötte ki és küldte vissza, ami a választópolgárok mintegy 17 százaléka.