Már hetek óta arról szólnak a hírek, hogy az önkormányzati választások elött hogy tud megegyezni az ellenzék, Karácsony Gergelyt támogatják-e a balliberális oldalon főpolgármester-jelöltnek, a DK részéröl hogy egyeznek meg a “kisebbekkel” Budapesten, és egymás ellenében indítanak-e polgármester-jelöltet.
A DK árnyékminisztere, Arató Gergely az ATV Fórum keddi adásában azt mondta – miután a Jobbik bejelentette főpolgármester-jelöltjét Brenner Koloman személyében, a Kutyapárt tudatta, hogy nem állít versenytársat Karácsony Gergellyel szemben, az MSZP pedig elégedett a főpolgármester munkájával –
“a Demokratikus Koalíciónak, az ellenzék legnagyobb pártjának nem lehet határidőket szabni. De természetesen arra törekszünk, hogy minél gyorsabban megszülessen ez a megállapodás”.
Ezek után megkérdeztük az ellenzéki pártokat képviselőit: a Mi Hazánk javaslata, hogy az önkormányzati választáson már tisztán listás voksolás alapján válasszanak Budapesten – azaz a 33 tagú Közgyűlésben ne a polgármesterek üljenek -, felgyorsítja-e, hogy a fővárosban az ellenzéki megállapodást öt hét alatt megszülessen?
A Párbeszéd politikusa, Tordai Bence erre azt válaszolta: egy tisztán listás budapesti voksolás szerinte mindenképp ezt feltételezi. Ez az öthetes, évvégi határidő pedig “az első, látható eredmények tekintetében tartható”. Ungár Péter, az LMP társelnöke a kérdésünkre azt mondta: vizsgálják a kérdést. A szavaiból az derült ki, adott esetben egy tisztán listás fővárosi voksolás az önkormányzati választásokon inkább a szövetkezési kényszer ellenében hathat.
MSZP: napokon belül bejelentés jöhet
Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke az atv.hu kérdésére azt nyilatkozta: folynak a tárgyalások a demokratikus ellenzék pártjai között, s mivel “ez egy többtényezős” folyamat, nem tud pontos időpontot mondani a megállapodása, de azt sem zárja ki, hogy ez öt héten belül megszülethet.
Ha a fővárosi tisztán listás voksolás reálissá válna, akkor a demokratikus ellenzék pártjainak “és saját és a közös pozíciókat is újra kellene gondolni” – fogalmazott hangsúlyozottan feltételes módban.
Kunhalmi Ágnes munkatársunk kérdésére ugyanakkor elmondta: az MSZP az önkormányzati választásra készülve napokon belül bejelenti az ellenzéki tárgyalásokon elért kétoldalú “részeredményeiket”, országos és fővárosi viszonylatban is. Ezek jórészt közös polgármester-jelöltekről szólnak – tette hozzá a szocialista politikus.
A hvg360 írt arról a a közelmúltban, hogy az MSZP Villányi úti székházában zajlanak a tárgyalások az ellenzéki pártok között a jövő évi önkormányzati választásokról.
Ami az MSZP-t illeti, a hvg360 cikke szerint 3 kerületben kellene a pártoknak lezárniuk a polgármesterjelöltek ügyét: Budafokon, Csepelen és Zuglóban. A legnehezebbnek Zugló ígérkezik, ahol a regnáló MSZP-s Horváth Csabára a Momentum ráindította a saját alpolgármesterét. Vannak, akik szerint a konfliktus csak azzal oldható fel, ha egyikük visszalép.
Az MSZP Zuglóban a visszalépést ellenzi, mondván, alapvetés, hogy a 2019-ben polgármesteri pozíciót szerző, hivatalban lévő polgármestert indítsák újra- írták.
Szocialista források szerint Horváth visszalépésére „kevés az esély”, ráadásul akkor más, jelenleg hivatalban lévő jelölteknél is ki lehetne nyitni ezt a kérdést, akár az I. kerületben is, bár elismerik, hogy V. Naszályi Márta nem gyanúsított semmilyen eljárásban. A párbeszédes források szerint ugyanakkor hamarosan „béke lesz Budapesten” – írta a hvg360 a múlt héten.
Közvéleménykutatók: 24-25 százalékot mérnek a Fidesznek Budapesten
Arról, hogy Tarlós István úgy fogalmazott, a maga részéről nem támogatná a tisztán listás fővárosi voksolást, itt írtunk ma. A Závecz Research friss közvélemény-kutatása szerint a fővárosban a Fidesz népszerűsége 24 százalékos, s míg országosan 32 százalékosra emelkedett, a fővárosban néhány százalékot csökkent a korábbihoz képest. Az ellenzék összességében meggyőző fölényben van: a DK 18, a Momentum 13, az MSZP 6, az LMP 5, a Jobbik és a Kutyapárt 4-4, a Párbeszéd 3 százalékos. A Mi Hazánk támogatottsága Budapesten 4 százalékos.
A Medián szeptemberi felmérése szerint is Budapesten a Fidesz-KDNP párszövetség 25 százalékkal vezetett, a következő a DK 11 százalékkal, míg harmadik helyen a Momentum zárt 10 százalékkal.
A negyedik helyen a kutatás szerint a fővárosban kifejezetten népszerű Magyar Kétfarkú Kutya Párt áll 8 százalékkal. A Mi Hazánknak ezzel szemben továbbra sem Budapesten volt a legtöbb támogatója, a pártra 4 százalék szavazna . Ezt követően jön fej-fej mellett négy párt, az LMP, az MSZP, a Párbeszéd és a Márki-Zay-féle Mindenki Magyarországa Néppárt 2-2 százalékkal.