A köztársasági elnök Orbán Viktort fogadta a Sándor-palotában, megbeszélést folytattak – derült ki a Novák Katalin által hétfő este kitett fotóról. A kép tanusága szerint Bóka János EU-ügyekért felelős miniszter is ott volt a megbeszélésen.
Arról már beszámoltunk, hogy Novák Katalin Brüsszelbe utazik, november 8. és 10. között a belga fővárosban tartózkodik, mások mellett találkozni fog Fülöp belga királlyal, Alexander De Croo belga kormányfővel, Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral is.
Az Index brüsszeli források alapján azt írja, „az orosz-ukrán konfliktus, valamint az október 7-én kirobbant izraeli háború miatt több NATO-tagállam vezetője már türelmetlen Magyarországgal szemben, amiért az Országgyűlés még nem ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását” – a magyar köztársasági elnök erről tárgyalhat majd a NATO-főtitkárral. Ezt a Sándor-palota mem erősítette meg a lapnak.
Bóka: Új Ukrajna-stratégia kell az EU-büdzsé felülvizsgálata előtt.
Bóka János tegnap beszámolt a parlament Európai ügyek bizottságában is – melynek Varga Judit volt igazságügyminiszter az elnöke – a legutóbbi EU-csúcsról.
Az Európai Tanács napirendjén szerepelt az ukrán-orosz háború, a közel-keleti konfliktus, a többéves pénzügyi keret felülvizsgálata és a migráció kérdése is.
A miniszter a bizottsági ülés után azt posztolta a Facebook oldalán: “Az Európai Uniónak nem Ukrajnát, hanem egy Ukrajnával kapcsolatos európai stratégiát kell finanszíroznia”.
Bóka János azt mondta a bizottságban – amiről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt az EU-csúcs utáni rádióinterjújában -, hogy az Európai Unió jelenlegi Ukrajna-stratégiája megbukott. Az Európai Unió vezetői azt feltételezték, hogy Ukrajna katonai győzelmet aratni, Oroszország katonai vereséget szenved, ami politikai átrendeződéshez fog vezetni Oroszországban. Ez azonban legalábbis kétségesnek tűnik az utóbbi hónapok fejleményei alapján – hangoztatta.
Magyarország javaslata: az EU folytasson vitát Ukrajnával kapcsolatos további stratégiájáról. A stratégia újratervezésének meg kell előznie a 2021-2027 közötti többéves pénzügyi keret felülvizsgálatát, hiszen először is tudnunk kell, mit és miért finanszírozunk – utána következik a hogyan és miből – hangsúlyozta Bóka János a bizottsági beszámolójában.
A közel-keleti konfliktusról kialakított közös Európai Tanácsi álláspontban a magyar prioritások megjelennek: az Európai Tanács egyértelműen elítélte a terrorizmust és a Hamaszt, a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását követelte és elismerte Izrael önvédelmi jogát. Fontos az eszkaláció elkerülése a Közel-Keleten és az antiszemitizmus megfékezése Európában – mondta a miniszter.
Bóka János szerint az Európai Tanács elismerte a magyar kormány által közel egy évtizede hangoztatott tényt: az illegális migráció belbiztonsági kockázatot jelent, “tragikus emlékeztetők erre a belgiumi és franciaországi terrorcselekmények” – mondta a miniszter az Európai ügyek bizottságban.