Készül a tégla, az osztrák Wienerberger gyárban. A cégnek Magyarországon nyolc üzeme és 800 hazai munkavállalója van. A termelés azonban az összes nagyobb magyarországi téglagyárban alábbhagyott, a Wienerberger és a Zalakerámia két üzeme le is állt. – tudta meg a 24.hu. Akad olyan telephely, ahol a munkavállalók akár 90–100 százalékát elbocsátották, és valószínűleg már több mint ezer ember veszíthette el az állását ezekben az ágazatokban. Az elbocsátások oka az építőanyag-kereskedelem súlyos visszaesésében keresendő, amit az építőipari vállalkozók is érzékelnek.
,,Most körülbelül tízszer annyi energiát kell belefektetni egy elnyert munkában, mint korábban. Tehát most tízszer annyi árajánlatot készítünk és abból egy munka lesz a miénk, míg korábban azért azt lehetett mondani, hogy stabilan szinte minden ajánlatunk egy pozitív visszaigazolást nyer”
– fogalmazott Híradónknak Stiebel Lőrinc vállalkozó. Szeptemberben a tégla és a kerámia – értékesítése 45 százalékkal, a tetőfedő anyagoké 37 százalékkal csökkent. És amíg tavaly húszezer, addig idén csak 7-8 ezer lakás épült. Súlyosbítja a helyzetet a bányajáradék is, amit a kormány a cementgyártók után az égetett tégla-, a kerámia- és a csempegyártókra is kivetett. Ez a nagyobb cégektől 2021 óta milliárdos bevételeket jelent a költségvetés számára. A DK szerint a kormány rossz gazdasági döntései a dolgozókon csattannak, akiket a cégekre kivetett bűntetőadó miatt elbocsájtottak.
Lázár János korábban kiszorította volna a külföldieket az iparból
Varju László, a DK energia- és rezsiügyi árnyékminisztere úgy fogalmazott a Híradónak: ,,ennél már csak az a rosszabb, hogy párhuzamosan ezt a helyzetet ki akarják használni arra, hogy lényegében Fideszes cégek megszerezzék az építőiparnak, azokat a bajba került szereplőit vagy bajba hozott szereplőit, mint például az építőanyagipar gyártóit”. Lázár János korábban azt mondta, meg akarja változtatni az építésgazdaságot, ehhez pedig ki kell szorítani a külföldieket. Az építőipar kritikus helyzetéről beszélt Róna Péter is, aki szerint a kormány különadója káros, a gazdasági növekedéshez az államháztartás adóreformjára lenne szükség.
,,Rajtuk a sor, hogy megpróbáljanak egy sokkal józanabb gazdaságpolitikával előállni, és meggyőzni a kormányt, hogy ez így nem jó, nem fog menni. A másik, hogy mindenképpen az építőipar zsugorodásra van ítélve, ha a kormány nem oldaja meg a feszültséget az Európai Unióval. Ha nem jön az eu-s pénz, akkor mint mondtam ennek az építőiparnak a fele feleslegessé válik”
– fogalmazott a közgazdász. Az építőipari vállalkozások július végi szerződésállományának volumene a tavalyi évhez képest 24 százalékot zuhant.