Egy fotót tette közzé a Facebook-oldalán Orbán Viktor nem sokkal azután, hogy Vlagyimir Putyinnal találkozott Pekingben. A képhez írt poszt alapján a két állami vezető az energiabiztonságról és a békéről tárgyalt. Ez utóbbival kapcsolatban több elemző is emlékeztetett, Vlagyimir Putyin a kezdetektől katonai műveletnek nevezte a háborút, ahogy a találkozón a hírek szerint Orbán Viktor is tette.
Ez a Kreml propagandájának az átvétele. Tehát számunkra és az egész világ számára ez egy háború, és aki nem így nemezi, az átveszi a propagandát. Egy NATO-s és egy európai uniós állami vezetőtől meglehetősen furcsa és szokatlan lépés a megkérdezett politikai elemző szerint.
Gáspár Kristóf szerint a találkozóval Orbán Viktor saját pozícióját akarta megerősíteni.
„Orbán Viktor szeretett volna eddig is közeli kapcsolatot kialakítani – a háború kirobbanása után is – Oroszország vezetőjével és erre hivatalos fórumok nem igazán voltak az utóbbi időszakban. Most kihasználta ezt a lehetőséget, hogy egy kicsit megemelhesse saját magát is, főként úgy, hogy a NATO vezetők közül ő talán az egyetlen, aki ennyire közeli és szoros viszont tart fent”
A Momentum számára érthetetlen a találkozó. Tompos Márton szerint ráadásul épp az orosz elnök okolható egyebek közt azért a menekültáradatért, ami ellen a Fidesz küzd.
„Valószínűleg ez a fideszeseknek szól, pontosabban ez Orbán Viktornak szól. Biztos van valami érdek, valami közös biznisz, ugye lehet itt szó gázról, Paks 2-ről, sok mindenről. De még egyszer: a kárpátaljai magyarok halnak meg Ukrajnában, és emellett ők elmennek tárgyalgatni az ezért felelős háborús bűnös Putyinnal? Tehát, hogy… nevetséges” – hangsúlyozta Tompos Márton az ATV Híradó stábjának.
A DK szerint Orbán Viktor a találkozóval szégyent hozott a magyarokra. Vadai Ágnes úgy véli, magatartásával a miniszterelnök az Európai Unió és a NATO peremére sodorja Magyarországot.
„Még a saját támogatóit is szembe köpi a miniszterelnök akkor, amikor ezt a tárgyalás lefolytatja azzal az emberrel, akit egyébként a Hamász felmagasztal akkor, amikor megtámadja Izraelt” – mondta Vadai Ágnes.
Szijjártó Péter a találkozót követően hangsúlyozta a magyar kormány a békét szorgalmazza. A találkozón elhangzottak azonban nem adnak okot bizakodásra.
„Úgy tűnik, hogy hosszabb távon kell berendezkednünk arra, hogy ez a nagyon nehéz nemzetközi környezet fog fennmaradni és nekünk ezen nagyon nehéz nemzetközi környezetben kell megtalálni a fejlődés lehetőségét” – mondta a külügyminiszter.
Szijjártó Péter hozzátette, „világos, hogy a háború a tárgyalóasztalnál érhet véget, ehhez pedig a kommunikációs csatornákat nyitva kell tartani”.