Itthon

Itt az őszi politikai szezon: újra “borsot törnek“ Orbán Viktorék, Brüsszelnek nem fog tetszeni

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Alkotmánymódosítás jön ősszel a szuverenitásvédelmi törvénycsomag miatt, ami a külföldi befolyásolási kísérletnek vetne gátat, de a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásának a csúszása is borzolja a kedélyeket. Ma kezdődik az őszi parlamenti szezon, már a kettős kampány jegyében. Felszólal-e a miniszterelnök a parlament első őszi ülésnapján?

Hirdetés

Ma hivatalosan is elindul az őszi politikai évad a parlamenti nyitánnyal – a most kezdődő ülésszak speciális lesz, már látszik, hogy nagyon erősen rányomja bélyegét az EP- és az önkormányzati választási kampány. Kocsis Máté Esztergomban, a Fidesz-frakció kihelyezett ülése után beharangozta, hogy ősszel jön a szuverenitásvédelmi törvénycsomag – ami alkotmánymódosítást is jelent és fokozottan célozza a párt- és kampányfinanszírozási szabályok módosítását a “guruló dollárok” ügye miatt – Orbán Viktorék megint “borsot törnek” az “álcivil” szervezetek és Brüsszel orra alá.

A frakcióvezető Esztergomban részleteket is elárult a készülő törvénycsomagról,
legalábbis annyiban, hogy “azoknak a baloldali újságíróknak”, “álcivileknek”, “dollárpolitikusoknak” fognak “kicsit borsot törni az orruk alá”, akik úgy gondolják, hogy amerikai demokrata dollármilliárdosoknak, vagy brüsszeli multinacionális cégek érdekeinek eleget téve politikai hatalomhoz kívánnak jutni, és utána – az ország gazdasági szempontjait kiadva – ki akarják fizetni ennek a támogatásnak az ellenértékét. Azaz, a civil szervezetek és a médiumok is számíthatnak valamilyen változtatásra, de még nem tudni, pontosan mi lesz a törvényben.

Kocsis Máté azt mondta: a törvénycsomag biztosan fog tartalmazni egy alaptörvény-módosítást. De fog tartalmazni egy olyan szabályt is, ami kimondja: 

azok a szervezetek, amelyek választáson indulnak – függetlenül attól, hogy nem pártok -, a pártok gazdálkodására vonatkozó szabályok szerint kell, hogy eljárjanak, amikor elszámolnak.

A politikus a Vasárnapi újságban úgy fogalmazott, tudják, hogy Brüsszelnek nem fog tetszeni a törvénycsomag. De mint Esztergomban indokolt: “az lehetetlen, hogy amit Márki-Zay Péter is csinált, hogy tulajdonképpen neki nem kell semmivel elszámolni, mert nem párt”. “Ez egy jó játék, csak azon túl, hogy nem fair, komoly kockázatot jelent az ország szuverenitására, vagy akár nemzetbiztonsági szempontokat is felvethet” – mondta, hozzátéve: ez a törvények rosszhiszemű kijátszása. Kocsis Máté szerint Márki-Zay “joggal mondja, hogy itt jogszerűtlenség nem történt, persze, hogy nem, mert senki nem gondolt arra, hogy ezt a jognak tiltani kellene”. De mégiscsak a törvény kijátszásáról van szó.

Mint kiderült, egy Btk.-módosítást is tartalmaz majd a Kocsis fémjelezte szuverenitási törvénycsomag. “Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy aki külföldön árulja a saját hazáját, azért felelnie kell majd itthon a törvény előtt” – Kocsis Máté így foglalta össze a lényeget.

A csomagot a gyermekvédelmi törvény módosításával közel azonos időben terjesztik be a parlamentnek.

“Kis esély” az őszi ülésszakban

Brüsszel és Washington számára a másik kellemetlenné váló kérdés lehet a svéd NATO-csatlakozás ügye; a iskolás oktatófilm kapcsán a csúszás borítékolható. Kocsis Máté Esztergomban egyértelművé tette, hogy diplomáciai gesztusra és bocsánatkérésre számítanak a svédek részéről a ratifikáláshoz. Az ATV kérdésére pedig Kocsis Máté kijelentette: kicsi az esélye, hogy az őszi parlamenti ülésszakban megszavazzák a svédek NATO-csatlakozását. Előtte Kövér László nyilatkozta azt a múlt heti Bayer show-ban a ratifikálásról: “nem biztos, hogy nekünk ezt meg kell szavazni”.

Rezsicsökkentés-energiaárak, brüsszeli pénzek, háború, szankciók, vétópolitika 

– ez mind tematizálhatja, meghatározhatja a most szeptemberben kezdődő ülésszakot, az oktatásról, pedagógusbérekről nem is beszélve.

Szijjártó Péter bejelentést tett a hétvégén: mint az orosz állami hírügynökségnek, a TASZSZ-nak nyilatkozta, szerinte nincs szükség több EU-s Oroszország elleni szankcióra. Ráadásul, ami Brüsszelt illeti: a magyar kormány, a miniszterelnök igenlése, jóváhagyása is kell a hétéves uniós büdzsé kerettervének a módosításához – Orbán Viktor már többször is beszélt erről.

De forró téma lehet a migráció elleni küzdelem újabb állomása is ősszel – a kormány szándékai szerint, és a határvédelem hangsúlyozása is. 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek