Itthon

Nyakunkon a nyugat-nílusi láz, két ember kórházba került miatta Somogy vármegyében

ATV.hu
Hirdetés

Magyarországot is elérte a tigrisszúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz. Két ember került kórházba Somogy vármegyében. Az ázsiai tigrisszúnyogok által terjesztett vírusból az esetek 80-85 százalékában tünetmentesen gyógyulnak fel a betegek, 10 százalékuk azonban bele is halhat a fertőzésbe. Az ATV Híradó riportja.  

Hirdetés

Most már biztos, hogy a nyugat-nilusi láz, azaz a Culex vírus fertőzött meg két beteget Somogyban. A vírust szúnyogok terjesztik, méghozzá a tigris és a Dalos szúnyog, egy egyszerű csípéssel. A PTE laboratóriumában ezeket a vérszívókat vizsgálják. Annyit már tudni lehet, hogy a vírust állatok és emberek is elkaphatják, egymásnak azonban nem tudják átadni a fertőzést.

„Alapvetően az, hogy már emberi megbetegedéseket, illetve ló megbetegedéseket észlelünk, ez feltételezi, hogy a hazai szúnyogállományba jelen kell legyen a kórokozó. Máskülönben nem tudnak terjedni, emberről emberre közvetlenül nem terjed.” Hozzátette, a dalos szúnyog az egyik fő vektora ennek a vírusnak, viszont a tigrisszúnyogban idáig nem tudták kimutatni az itthoni jelenlétét.

A Culex vírusra az antibiotikum nem hat, ezért felesleges is ezzel gyógymóddal próbálkozni. Jelenleg antivirálisszer sincs, ami hatásos lenne a nyugat-nílusi lázzal szemben. Specifikus terápia sincs a betegségre, csak tüneti kezeléseket kap, aki a Culex vírusfertőzéssel kerül kórházba.

„A vírusfertőzés olykor enyhe lezajlású, máskor láz, fejfájás, és ízületi fájdalmak jelentkeznek. Akár különböző mértékű központi idegrendszeri érintettséggel” – fogalmazott Péterfi Zoltán egyetemi docens. Elmondása szerint sajnos a súlyos esetek 10 százaléka halálos kimenetelű tud lenni. 

A nyugat-nílusi láz ellen eddig csak lovaknak készült vakcina, így az embernek csak megelőzni lehet a szúnyogcsípést különböző irtószerekkel.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek