Az orosz légvédelem két ukrán drónt semmisített meg Belgorod régióban hétfőn kora reggel – közölte Telegram-csatornáján az orosz hadügyminisztérium. A kerület kormányzója pedig arról számolt be, hogy a támadásban nem sérült meg senki. A brit hadügyminisztérium jelentése szerint idén Oroszország 420 ezer hivatásos katonát kíván toborozni. A vasárnap zárult orosz helyhatósági választásokat, amelyeket a megszállt ukrán területeken is megtartottak, Putyin Egységes Oroszország pártja dominálta. A párt az összes vitatott tartományi-kormányzói széket elnyerte – számolt be róla a Reuters. Közben ismét Kijevbe látogatott a német külügyminiszter. A háború jelenlegi állásáról és a friss hírekről Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus külpolitikai szakértője beszélt az ATV Start című műsorában.
Arra a kérdésre, hogy mit kell gondolni a Donyek közelében állítólag elért áttörésről és arról, hogy saját tüzérségük mészárolt le több mint 30 orosz katonát, a külpolitikai szakértő úgy válaszolt: ezeknek a híreknek minden bizonnyal van alapja, hiszen a fronton minden nap több százezer katona esik el mindkét oldalon. ,,Egyelőre azonban komoly áttörésről az ukrán oldalon még nem beszélhetünk” – vélekedett Bendarzsevszkij Anton, hozzátéve, hogy az ukrán csapat komolyabb sikereket Zaporizzsja megyében illetve Bahmut környékén tudott elérni.
A szakértő szerint az utóbbi néhány napban Bahmut körül aktivizálódtak az ukrán csapatok, aminek valószínűleg az az oka, hogy az orosz tartalékosokat átcsoportosították Zaporizzsja megyébe, ,,így az ukrán csapatoknak lehetőségük nyílt egy áttöréssel próbálkozni”.
Az oroszpárti oldalakon egyre élesebben kritizálják az orosz hadvezetést
Bendarzsevszkij Anton arról is beszélt, akik manapság pro-orosz Telegram-csatornákon olvassák a híreket, azok gyakran találkozhatnak a putyini, de leginkább a katonai vezetés éles kritikájával. ,,Most az elmúlt napokban a pro-orosz oldalak egészen kritikusak a katonai vezetéssel szemben, mert attól tartanak, hogy a döntések vagy a hozzá nem értés komoly ukrán sikereket eredményezhet” – magyarázta a külpolitikai szakértő. A katonai vezetés kritikája persze nem újkeletű, Prigozsin volt a legnagyobb szószólója az elmúlt időszakban – mutatott rá a szakértő.
Magukhoz tértek a Wagner puccsa után elhalkuló hangok
A Wagner vezetőjének puccsa után hirtelen elhallgattak a katonai vezetéssel szemben kritikus hangok, most azonban mintha kezdenének ismét magukra találni. ,,Valószínűleg ahogy halmozódnak az orosz problémák a fronton az ukrán ellentámadás következtében, még úgy is, hogy még nincsenek nagyon komoly sikerek, ezzel exponenciálisan növekszik a kritika száma az orosz oldalon” – tette hozzá a szakértő.
Bendarzsevszkij Anton szerint egyértelműen elkezdték átírni a múltat a Wagner szempontjából az orosz oldalon: a sikereiket folyamatosan kisebbítik vagy a hadsereg javára írják. Prigozsin érdekeltségeit pedig elkezdték felosztani – tette hozzá a szakértő, aki emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy Prigozsinnak pedig van egy fia.
Heves belharcok dúlnak Prigozsin birodalmáért
A jelenlegi helyzettel kapcsolatban úgy nyilatkozott, ,,azt érdemes tudni, hogy elindultak a belharcok Prigozsin birodalmának az átvételéért, és itt nem csak magát a Wagner csoportot kell érteni, hanem benne van Prigozsin médiabirodalma, van egy étkezési cége, amivel az orosz hadsereget és az iskolákat is ellátta”. Prigozsin 25 éves fia, Pavel pedig ugyanúgy szeretné átvenni ezeket a cégeket és folytatni az örökséget, a Kreml azonban ezt nem szeretné hagyni – tette hozzá Bendarzsevszkij Anton.
A külpolitikai szakértő az orosz helyhatósági választásokat úgy kommentálta, hogy ebben az esetben sokszor a látszatra sem adtak az orosz hatóságok, míg 2011 előtt ezekre a demokratikus normákra azért megpróbáltak odafigyelni. Arra a kérdésre, hogy ilyen formában mi célt szolgált ez a választás, a külpoitikai szakértő úgy nyilatkozott: egyrészt ,,hagyományőrzést”, hiszen ezek a választások minden évben megtörténnek, másodsorban pedig az orosz lakosság számára akarja mutatni a hatalom, hogy még mindig kvázi demokratikusan működik, hiszen még mindig vannak választások.
,,Adminisztratív rémálom”
Bendarzsevszkij Anton a megszállt területeken élők hétköznapjaival kapcsolatban úgy nyilatkozott: ez egy adminisztratív rémálom, mind a közigazgatás, mind az iskola és a nyugdíjak szempontjából is. ,,Az emberek egy része próbál ellenálni, de ha nem látnak perspektívát, hogy a terület a közeljövőben visszakerül Ukrajnához, akkor idővel együtt fognak működni” – magyarázta Bendarzsevszkij Anton, hozzátéve, hogy ezeknek az embereknek mégiscsak a mindennapi fennmaradása függ attól, hogy hogyan alakítják ki a kapcsolataikat.
A külpolitikai szakértő azt is felidézte, hogy az oroszok már évekkel ezelőtt megszállták például Donyecket és Luhanszkot, az ottani emberek mégis Ukrajnából vették fel a fizetésüket, ehhez azonban át kellett utazniuk Ukrajnába. Most egy részét már az oroszoktól kapják, de még most is van, ami tisztázatlan – tette hozzá a szakértő.