Több ezer diák szavalta együtt egyetemi esküjét a Semmelweis Egyetem tanévnyitóján. A legtöbben az általános orvosi karon tanulnak ősztől.
Hankó Balázs tájékoztatása szerint az idei évben 33 százalékkal nőtt az egyetemekre felvettek száma. Az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár kiemelte: az orvos- és egészségtudományi területen idén 20 ponttal nőtt országosan a felvételi pontok középértéke.
Németországból közel 400 elsőéves érkezett, de a külföldi hallgatók között sok az indiai, japán és izraeli tanuló is. „Összesen 2800 magyar és több mint 1100 külföldi elsőéves hallgatónk van” – ismertette Merkely Béla. Az egyetem rektora szerint ritkán fordul elő, hogy a náluk végzett orvostanhallgatók a magánegészségügyben helyezkedjenek el a diploma megszerzését követően. Mint mondta, friss diplomások közötti elvándorlás sem jellemző már: Merkely szerint a végzett hallgatók 5 százaléka megy külföldre, és az itt végzett külföldi hallgatók közül is sokan maradnak Magyarországon.
Merkely Béla Híradónk kérdésére elmondta, hogy a Semmelweis klinikáin nincs orvoshiány.
„Nekünk nincs humánerőforrás problémák az orvosok, szakorvosok vonatkozásában. Természetesen a Magyarországra általánosan érvényes szakdolgozói hiány minket is érint, próbáljuk ezt megfelelő módon kezelni, legfőképpen képzéssel” – tette hozzá.
Más a helyzet az ország keleti részén, erről már a volt egészségügyi államtitkár beszélt. Szerinte nagy szükség van az orvosokra, ugyanis a kistelepüléseken nagyon nehezen lehet orvost találni. Hozzátette nem lehet tudni pontosan hány magyar orvos hagyja el az országot.
„A kistelepülések nagyon nehéz helyzetben vannak, hiszen ott háziorvos sincs sok helyen. Az utolsó adatok szerint körülbelül a magyar lakosság 10 százalékának, egymillió embernek nincs háziorvosa” – mondta Kökény Mihály.
Szerinte a legnagyobb gond az ország keleti részén van, a háziorvosoknak nagyok az a adminisztrációs terheik, ami miatt ez a hivatás kevésbé vonzó a fiatalok számára.