Hosszan lehetne sorolni a tanévkezdéshez szükséges tanszerek listáját. Ezek 15-20 százalékkal drágultak, vagyis a szülőknek az idei bevásárláskor a korábbinál mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk. Azoknál a családoknál pedig, ahol a gyerekek menzai étkeztetést kapnak, a beiskolázási költségek tovább emelkedhetnek, bár a szeptembertől esedékes árakról még nem lehet biztosat mondani.
A KÖZSZÖV elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy „a közétkeztetés is ugyanazon a piacon, ugyanazon gazdasági környezetben létezik, mint mindannyian, így hát sejteni lehet, hogy az árak változnak”. Zoltai Anna hangsúlyozta: a gyermekétkeztetés árképzése nem egységes az országban, a szülők által fizetendő árakat ugyanis az önkormányzatok állapítják meg.
Gémesi György elmondta, év eleji emeléshez képest ősszel kisebb mértékű drágulás várható.
„Most szeptemberben azt gondolom, hogy kisebb áremelések lesznek – ha lesznek -, mint januárban vagy februárban. Átlagosan februárban 30 százalékos emelés volt. Ha most emelésre kényszerülnek, akkor 10-15 százalékra lehet számítani” – árulta el híradónknak a MÖSZ-elnök, Gödöllő polgármestere.
A DK szerint egyre drágább és egyre rosszabb minőségű ételeket kapnak a gyerekek, ennek oka a párt szerint az orbáni-infláció. „Sajnos az önkormányzatok is nehéz helyzetben vannak, hiszen azokat is kivéreztette ez a kormány. Mindenféleképpen támogatást kell adni azoknak a családoknak, akiknek a menza kifizetése, az iskolai étkezés kifizetése meghaladja a teherbíró képességüket” – sürgette Gy. Németh Erzsébet, szociális és nyugdíjügyi árnyékminiszter.
A Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetsége híradónknak azt is elmondta, javult a menzák minősége, ugyanakkor jelentős az ételpazarlás. Ez egyes helyeken a 27-30 százalékot is elérheti.