Bár hónapok óta hallani sem lehetett a koronavírusról, a szakértők szerint valójában nem tűnt el. Jelenleg ugyanis nemcsak Európában, hanem feltehetően már Magyarországon is megjelent az új covid variáns. Az Eris nevű változatot Angliában azonosították július végén, Ázsiában az új megbetegedések 20 százalékát már ez okozza.
Rusvai Miklós szerint az Eris tünetei nem súlyosabbak a korábbiaknál, terjedése viszont jóval gyorsabb. A jellegzetes légzőszervi tünetek – köhögés, nehézlégzés, hidegrázás, hőemelkedés, fejfájás – azért jelen vannak, tehát azért egy-két napra ez is ágyba tudja küldeni a fertőzötteket, attól függően, hogy kinek milyen különben az általános állapota” – magyarázta.
A virológus kiemelte, a már kidolgozott és forgalomban lévő vakcinák védenek az Eris variáns ellen, tehát akik már legalább három oltást kaptak, és átestek a fertőzésen, feltehetően védettek.
Azonban egyes betegségek esetén a vírus lefolyása súlyosabb lehet. Idős korúak, magas vérnyomással, szív- és érrendszeri betegséggel küzdők, légúti allergiások: nekik esetleg érdemes oltatni magukat – figyelmeztetett Rusvai.
Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudomány-Egyetem Orvosi Biológiai Intézetének igazgatója szerint az Eris az utóbbi időben azért kezdett el erőteljesebben terjedni, mert sok országban csapadékos idén a nyár. „Először is, amikor esik az eső, az emberek zárt térbe mennek be. Másrészt az UV-sugárzás káros a vírusra, hogyha felhős az idő, akkor nem nagyon van UV-sugárzás, és talán úgy tűnik, hogy a párás levegő is mintha segítené a vírust” – magyarázta.
Jakab Ferenc kiemelte, a koronavírus mára beépült az őszi-téli felső-légúti fertőzéseket okozó vírusok palettájába, tehát időről időre meg fog jelenni. Azonban komolyabb járványügyi intézkedésekre a közeljövőben nem kell számítani. „Abban az esetben hogyha egy újabb olyan variáns jelenik meg, ami esetleg súlyosabb lefolyású fertőzést okoz, vagy egy más genetikai állománnyal rendelkezik, és ismét a tüdőt képes erőteljesebben fertőzni, akkor elképzelhető a jövőben valamilyen intézkedés, de jelenleg nem” – vélekedett.
A szakértők ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy a tömegrendezvények ideális helyek a vírusok terjedéséhez, még akkor is ha szabad téren zajlanak, ezért mindenkit óvatosságra intenek.