A külgazdasági és külügyminiszter május elején már beszélt arról, hogy a Paks2 esetében mind a finanszírozási, mind a kivitelezési szerződés esetében olyan módosításokban állapodtak meg az orosz partnerrel, mely “a beruházás struktúráját és a végrehajtóját, a projektcéget érintetlenül hagyja”.
Most Szijjártó Péter a repülőtérről jelentkezett be, mielőtt Brüsszelbe indult a külügyminiszteri tanács ülésére – ahol az Európai Uniónak Kínához, illetve az Egyesült Államokhoz fűződő kereskedelmi és befektetési kapcsolatairól fognak tárgyalni – és Facebook oldalán közvetített videónyilatkozatában bejelentette:
az Európai Bizottság jóváhagyta a Paks2 kivitelezési és pénzügyi szerződések módosítását, így lehetővé válik a paksi építkezés felgyorsítása. Ezzel lehetővé válik az is, hogy “a következő évtized legelején már szolgálatba álljanak a paksi blokkok”
– mondta Szijjártó Péter, hangsúlyozva: a legszigorúbb biztonsági szabályokat alkalmazzák Pakson.
A bizottsági jóváhagyás azt is jelenti, hogy a Paks2 beruházással garantálják hosszútávon Magyarország energiabiztonságát, a nukleáris energia jelenti a függetlenséget a nemzetközi energiapiacoktól, és a bizonytalanságtól – mondta.
A Paks2 beruházás jelenti a garanciát arra, hogy meg tudjuk őrizni hosszú távon a rezsicsökkentés vívmányait, és fenn tudjuk tartani Európa legalacsonyabb rezsiárait a magyar emberek számára – jelentette ki.
A beruházás felgyorsul – mondta a miniszter, hozzátéve: Pakson hamarosan a fizikai előkészítés után “a látványos építkezési folyamatok is el tudnak kezdődni”.
A külgazdasági és külügyminiszter a videónyilatkozatában emlékeztetett, hogy a Paks2 szerződés fölött 9 év után eljárt az idő, arra volt szükség, hogy módosítsák az építkezésről szóló kivitelezési és pénzügyi szerződést, annak érdekében, hogy a paksi blokkok minél előbb szolgálatba tudjanak állni. Ezért áprilisban megállapodtak Moszkvában a Roszatommal a szerződésmódosítás irányáról és tartalmáról, a gyorsítás érdekében, azonban az európai uniós szabályok értelmében ezen szerződésmódosítás csak akkor léphet hatályba, ha az EU azt jóváhagyja. Aztán benyújtották a szerződésmódosításokat az Európai Bizottsághoz, és “tegnap megkaptuk a zöld lámpát” – hangzott el a miniszter nyilatkozatában.