Itthon

Szijjártó: Magyarország békepártisága nem azt jelenti, hogy Oroszország megtarthatná az elfoglalt területeket

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Svédország és Finnország NATO-csatlakozásáról, a magyar-amerikai kapcsolatokról és a békéről is beszélt Szijjártó Péter az amerikai AP-hírügynökségnek adott interjújában. A külgazdasági és külügyminiszter kijelentette, Magyarország békepártisága nem azt jelenti, hogy Oroszország megtarthatná az általa elfoglalt területeket. Jeszenszky Géza korábbi külügyminiszter szerint sokan vártak erre a mondatra - hangzott el az ATV Híradójában.

Hirdetés

„Amikor a finn és svéd politikusok megkérdőjelezik politikai rendszerünk demokratikus mivoltát, az tényleg elfogadhatatlan”

– jelentette ki Szijjártó Péter az AP hírügynökségnek adott interjújában. A tárcavezető szerint a két ország politikai elitje tiszteletlenül viselkedik Magyarországgal szemben.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója vasárnap reggel az állami rádió műsorában pedig úgy fogalmazott, hogy a svéd csatlakozás támogatásáról már döntött a kormány, most a parlament következik. Ám, ahogy ő fogalmazott „van egy kis bökkenő.”

„A magyar parlamenti képviselők közül néhányan nem nyugodtak, mert ők azt látják, hogy az elmúlt években svéd kormányzati szereplők, miniszterek, miniszterelnökök, politikusok, sportot űztek és űznek abból, hogy folyamatosan megkérdőjelezték a magyar demokrácia állapotát”

– hangsúlyozta a műsorban.

Balázs Zoltán, a Corvinus Egyetem docense szerint az, hogy mi a magyar álláspont a finn és a svéd NATO-csatlakozással kapcsolatban, viszonylag csekély jelentőségű. Mint elmondta, Japán sem tagja a NATO-nak, de valójában nélküle nincsen ez a bizonyos szövetség. A szakember úgy látja, ez lényegében egy politikai huzavona és a törökök ebből a szempontból érdekesebb játékosok.

„A Fidesz minden magyar nevében packázik Svédországgal és Finnországgal, de tudniuk kell: Orbán Viktor nem egyenlő Magyarországgal!”

– ezt már Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője írta Svédországnak szóló közleményében. A politikus szerint az Orbán-kormány kettős beszédet alkalmaz. Kiemelte, „pontosan tudjuk, hogy ez a rendszer hogy működik, a finnek és a svédek most azért kell várakozni a csatlakozásra, hogy Orbán tovább játszhassa mocskos geopolitikai játszmáit.

Szijjártó Péter az interjúban a magyar-amerikai kapcsolatról is beszélt, aminek fénykora szerinte Donald Trump elnökségének idejére tehető. Szent-Iványi István azonban ezt kétségbe vonja.

„Emlékezzünk vissza, hogy milyen nehezen kapott időpontot Orbán Viktor egy washingtoni látogatásra, és amikor Pompeo külügyminiszter itt járt, elég komolyan megfeddte a magyar kormányt, hogy Kínával kapcsolatban igen lágy politikát folytat”

– mondta a külpolitikai szakértő az ATV Híradó stábjának.

A külgazdasági és külügyminiszter az ukrajnai háborúval kapcsolatban pedig hangsúlyozta, a békepártiság nem azt jelenti, hogy Oroszország megtarthatja a megszállt területeket. Jeszenszky Géza üdvözli a tárcavezető kijelentését.

A volt külügyminiszter szerint a békének megvan az előfeltétele. Amennyiben Magyarország ezt meg meri mondani Moszkvában is, akkor azt jelenti, hogy „mégiscsak csatlakozunk ahhoz, amit szövetségeseink hirdetnek”. Jeszenszky Géza hozzátette, Szijjártó Péter kijelentése nagy előrelépés az eddigi kommunikációhoz képest.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek