Charles Michel, az Európai Tanács elnöke már kiküldte a meghívó levelét a csütörtöki EU-csúcsra az állam- és kormányfőknek. Eszerint a március 23-i és 24-i brüsszeli ülést holnap 11:30-kor kezdik, mégpedig António Guterres ENSZ-főtitkárral, aki csatlakozik a tanácskozáshoz egy munkaebéd-beszélgetésre. “2021 júniusához hasonlóan remélem, hogy eredményes eszmecserét folytatunk a kulcsfontosságú geopolitikai kérdésekről és a globális kihívásokról” – írja Charles Michel.
Ukrajna napirenden, Zelenszkij is csatlakozik
Az ET-ülésen először Ukrajnáról fognak beszélni. “A találkozó elején Zelenszkij elnök is csatlakozik hozzánk videokonferencián. Mint mindig, megerősítjük rendíthetetlen elkötelezettségünket Ukrajna megsegítése iránt” – fogalmaz levelében Michel, és Ukrajna megsegítéséről azt írja:
“Ez magában foglalja az elszámoltathatósággal, a befagyasztott orosz vagyon felhasználásával kapcsolatos munkát, valamint a globális közösségnek a szabályokon alapuló nemzetközi rend mögé való tömörítését”.
Hogy ennek fényében milyen konklúziók, közös állásfoglalások születhetnek a 27-ek tanácskozásán, nem tudni, amennyiben a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság elfogató parancsa is szóba kerül Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen, az nyitott kérdés, hogy a magyar miniszterelnök hogyan foglal állást, hiszen egyedül Varga Judit nem írta alá az Európai Unió igazságügyi miniszterei által kiadott közös nyilatkozatot – nem volt ott Londonban -, melyben támogatják hágai bíróság elfogató parancsának a kiadását. De Paczolay Máté külügyi szóvivő hétfőn este azt közölte: hazugság, hogy Magyarország megvétózta volna az EU-nyilatkozatot a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ügyben.
Lőszer Ukrajnának
“Döntő fontosságú, hogy legutóbbi, februári találkozónk óta azon dolgozunk, hogy sürgősen növeljük lőszergyártásunkat és Ukrajnába szállítjuk. Célunk, hogy Ukrajnának 1 millió lőszert biztosítsunk a következő 12 hónapon belül, és biztosítsuk a megfelelő finanszírozást” – tudatja levelében Michel. Ennek érdekében intézkedéseket kell hoznunk az európai védelmi ipar gyártási kapacitásának növelésére – teszi hozzá.
Ami a lőszerszállítást illeti, Szijjártó Péter azt már Brüsszelben a hét elején tudatta: Magyarország nem vesz részt az ukrajnai lőszerszállításban, ugyanakkor nem is akadályozza az Európai Unió többi országát abban, hogy így tegyenek, ezért a kormány a konstruktív tartózkodás intézményét alkalmazza a kérdésben.
További napirendi pontok
“A februári Európai Tanácsra építve, amely számos azonnali intézkedésre összpontosított, megvitatjuk az EU hosszú távú versenyképességét és az egységes piac további elmélyítését is. A Bizottság közelmúltban tett javaslatait kiegészítve itt az ideje, hogy teljes mértékben kiaknázzuk erősségeinket, és orvosoljuk hiányosságainkat” – írja meghívó levelében Michel. Ez magában foglalja az EU innovációs kapacitásának növelésének és a tőkepiaci unió megerősítésének módjait annak érdekében, hogy ösztönözzük a beruházásokat technológiai bázisunk megerősítésére, valamint a zöld és digitális átállás megvalósítására. A mai geopolitikai összefüggések tükrében mélyreható eszmecserét is folytatunk kereskedelempolitikánkról.
Migráció
Az Európai Tanács februári ülésén megbízták a Tanácsot és a Bizottságot, hogy vizsgálják felül a migrációról szóló következtetések végrehajtását. A Bizottság elnöke és a svéd elnökség ezért rövid összefoglalót fog nyújtani az EU-csúcson az ügyben – derül ki Michel leveléből.