Itthon

Instabil a forint, és a szakértő szerint tovább gyengülhet

ATV.hu
Hirdetés

A térségben a forint ingadozása a legnagyobb - ezt mondta híradónknak a K&H bank vezető elemzője. Szakértők szerint a magyar valuta helyzetét a negatív pénzpiaci hangulat is nehezíti, miután Amerika 16. legnagyobb bankja pénteken csődöt jelentett. A Bank360 elemzője szerint: ilyen esetben a befektetők a biztonságot keresik, a forinttól viszont menekülnek. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

Csak a biztonsági hatóság embereit engedték be hétfőn a Silicon Valley Bank épületébe San Francisco-ban. A pénzintézet pénteken jelentett csődöt, a negatív pénzpiaci hangulat pedig a szakértők szerint a forint árfolyamát is befolyásolta.

Budapesten csütörtök délelőtt 396 forint 90 fillért kellett fizetni egy euróért, miután szerdán a 400-as szintet is átlépte az árfolyam. Német Dávid szerint a térségben a többi valutához képest a forint ingadozása a legnagyobb.

„Az látszódik, hogy itt a 400 körüli szint egy fontos ellenállási szint lehet a forint gyengülésében, hogyha ezt átviszi, akkor 405-406 forint környékére is begyengülhet a forint. Amennyiben viszont javul a hangulat, akkor visszatérhetünk a 390-385 körüli szintekre” – mondta a K&H vezető elemzője.

Csütörtök délelőtt, fél 10 környékén 395, egy órával később majdnem 397 volt az euró-forint árfolyam. A Bank360 vezető elemzője szerint az ingadozást a nemzetközi negatív hírek okozzák.

„Ugye volt először az amerikai bankcsődökkel kapcsolatos hír, majd tegnap pedig a svájci Credit Suisse-nek a negatív híre is, ami rögtön megrángatja a forintot. Ugyanis ilyen helyzetben a befektetők a biztonságot keresik, és minden olyan befektetési lehetőségtől, mint például a forint, amit nem tartanak elég biztonságosnak, attól menekülnek” – fogalmazott híradónknak Tóth Levente. 

A jelenlegi helyzetet sokan hasonlítják a 2008-as pénzügyi világválság kezdetéhez. A portfolio elemzője viszont úgy látja, ez alkalommal a jegybankok sokkal elszántabbak lesznek a pénzintézetek megmentéséért. Beke Károly szerint sokkal jobban igyekezni fognak, hogy szükség esetén megmentsék a bankokat, hiszen tanultak a 15 évvel ezelőtti esetből. 

„Kérdés az, hogy mekkora lesz egyáltalán ez a probléma. Valóban megáll-e egy félelemnél és pánikreakciónál, vagy lesznek valóban banki problémák, szükség lesz bankok megmentésére” – mondta Beke Károly.

A Portfolio elemzője hozzátette: azt a következő néhány nap fogja eldönteni, hogy a most tapasztalható félelem mennyire megalapozott. Ha tartós gond merül fel az európai piacon, a forint tovább gyengülhet.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek