A minősítési eljárás egy sikeres kezdeményezése volt a kormánynak az új pedagógus életpálya bevezetésével 2013-ban, hiszen jóval több mint százezer minősítésről beszélhetünk, akik gyakornokból pedagógus 1-gyé vagy pedagógus 1-ből pedagógus 2-vé minősítették magukat. “Mi úgy gondoljuk, hogy ez fontos rész volt az elmúlt évek időszakában” – jelentette ki Rétvári Bence egy mai, más témában tartott sajtótájékoztatón az ATV kérdésére válaszolva, hogy hogyan kommentálja, hogy 12 ezer pedagógus nem töltötte fel a portfólióját a kötelező minősírési eljáráshoz. A jelentkezési határidő március 31-e, a feltöltési pedig november.
Arra a kérdésünkre, hogy a minősítési rendszert kivezeti-e a kormány, hiszen jön a pedagógusoknál teljesítményértékelési rendszer, a Belügyminisztérium államtitkára hangsúlyozva, hogy a minősítésnek van a pedagógusokra vonatkozó része, de van az intézményekre vonatkozó része is.
„A pedagógusok teljesítményértékelése a következő években nem zárja ki, hogy az intézményt is értékeljük külön, “és a pedagógusnak is lesz egy teljesítményértékelése” – jelentette ki Rétvári Bence a kérdésünkre.
A kötelező minősítési eljárás kapcsán hangsúlyozta: “A gyermekek érdekéből indultunk ki. Fontos, hogy amikor egy pedagógus a pályáján már eltölt tíz-húsz évet, akkor is igyekezzen időről időre – ahogy ezt a pedagógusok elsöprő többsége magától is megtette a korábbiakban -, mindig frissíteni a tudását, az újabb pedagógiai módszereket elsajátítani, megismerni és alkalmazni a mindennapokban az iskolán belül is. “Ezért volt ez sikeres, és a pedagógusok ebben partnerek voltak, hiszen jelentkeztek ezekre a minősítési eljárásokra” – mondta, hozzátéve, hogy fizetésemelkedéssel is járt, ha valaki minősíttette magát.
“Maruzsa államtitkár úrnál sok kérdés mellett nyilván ezek a kérdések is felmerültek az egyeztetéseken” – mondta a kivezetésre vonatkozó kérdésünkre. Konkrétumot nem árul el, úgy fogalmazott, hogy sokféle megoldási javaslat született. “A kormányzatnak is van egy javaslata, de hamarosan indul az egész minősítési rendszernek a társadalmi vitája, és majd a társadalmi vitára bocsátott törvényjavaslatban “ott lesz a megoldás, a válasz” a most felvetett kérdésekre. “Van egy kiváló javaslatunk” – jelentette ki.
Az államtitkár azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt hónapokban számos alkalommal egyeztetett a Belügyminisztérium, az oktatási államtitkár, különböző oktatási szervezetekkel, szakszervezetekkel, másokkal is. Ezen a héten is fölmerült a minösítési rendszer kérdése, és majd “minden titokról lehull a lepel”, amikor a javaslat nyilvánosságra kerül.