Itthon

Érik a magyar nyugdíjkatasztrófa, és a magyaroknak még mentőövük sincs

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
pénzügyiorbán trump
Hirdetés
Hirdetés

30 év múlva minden harmadik magyar 65 év feletti lesz, miközben kiugróan sok a méltánytalanság és a fenntarthatatlan elem az állami nyugdíjrendszerben. Bár a fenyegető nyugdíjkatasztrófa várható hatásait jelentősen tompíthatná egy fejlett hazai öngondoskodási kultúra és egy jól működő piaci tőkefedezeti rendszer, a ma erre hivatott életbiztosítások, nyugdíjpénztárak és NYESZ-számlák statisztikái lesújtó képet mutatnak –…

Hirdetés

Mint írják: az utóbbi negyedévekben összegszerűen is megtorpant az olyan öngondoskodási termékekben lévő háztartási vagyon növekedése, mint a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), az önkéntes nyugdíjpénztár vagy nyugdíjbiztosítás. Az MNB szakértői által tavaly összegyűjtött 2020-as Eurostat-adatok szerint, 25 vizsgált EU-s ország közül nálunk a negyedik legalacsonyabb az életbiztosításokban és nyugdíjpénztárakban lévő háztartási vagyon a GDP arányában. Csak Görögországot, Litvániát és Romániát előzzük meg e téren. Az élen járó Hollandiában a GDP csaknem 250 százaléka hevert életbiztosításban vagy nyugdíjtermékben, míg Magyarországon ez az arány jelenleg bőven egy számjegyű: 6,6 százalék körül van, és a penetráció csökken.

Portfolio szerint bár az állam időről megkísérli az öngondoskodási lehetőségek kiterjesztését, nagyon nem kedvez a piacnak, hogy olyan lépéseket is tesz (például az életbiztosítások adókedvezményének 2010 elején történt megszüntetése vagy a magán-nyugdíjpénztári vagyon 2011-es államosítása), amelyek e törekvéssel gyökeresen ellentétes irányba mutatnak.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium azonban most ismét zászlajára tűzte, hogy előmozdítaná a hazai öngondoskodást.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek