Itthon

Pedagógus Egység: Magyarországon az iskolák 43 százaléka küzd azzal, hogy nincs elég matematika tanár

ATV.hu
Hirdetés

Ma van a pedagógus-sztrájkok kezdetének egyéves évfordulója, amit a szakszervezetek a szolidaritás napjának nyilvánítottak. Országszerte sztrájkoltak pedagógusok, diákok és szakképzésben dolgozók, hogy kifejezzék nemtetszésüket az oktatási rendszerrel kapcsolatban. A pedagógusok többsége azonban kezdi elveszíteni a reményt. Azt a PDSZ is elismerte, hogy csökkent a sztrájk-hajlandóság. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

Hiányjeleket rajzoltak a pedagógusok és az önkéntesek a Hősök terén, az országos tanársztrájkok kezdetének egyéves évfordulóján. Méghozzá 16 140 darabot, ugyanis ennyi pedagógus hiányzik az rendszerből.

„Nem minden gyereknek jut szakos tanár, és ez kétségbeejtő. Hogyha a statisztikákat nézzük azt látjuk, hogy ma Magyarországon az iskolák 43%-a küzd azzal, hogy nincs elég matematika tanár – fogalmazott Weszely Kinga, pedagógus, a Pedagógus Egység szervezője”.

Január 31. az egyhetes pedagógussztrájk utolsó napja, és egyben a szakszervezetek által hirdetett szolidaritás napja is. Emiatt országszerte megmozdulások voltak.

Pécsen az egyik belvárosi általános iskolában is sztrájkoltak a pedagógusok. Egy itt dolgozó tanár szerint azonban a pedagógusok egyre kiábrándultabbak, ráadásul sokan a sztrájk miatti retorziótól is félnek.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elismeri, hogy a sztrájk hajlandóság alább hagyott, hiszen a kormány mindent megtett, hogy a probléma láthatatlan maradjon.

„De hogyha mi mindezt hagyjuk passzívan akkor már rég bevezették volna azokat az elképzeléseket, amelyeket most próbálnak itt fű alatt, ráadásul uniós pénzekből megvalósítani” – mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője.

Nagy Erzsébet, többek között arra a teljesítményalapú bérezésre gondol, amit január elején lebegtetett meg a Belügyminisztérium. Közben a diákokban egyre inkább nő a tenni akarás.

A budapesti XIV. kerületi Szent István Gimnázium tanulói élőlánccal kezdték és ülősztrájkkal folytattak a demonstrációt. Ahogy a második kerületi Móricz Zsigmond Gimnáziumban is.

Az Egységes Diákfront szerint az ülősztrájk sikeres volt, több mint 100 iskola vett részt benne.

„A következő nagy megmozdulás az március 15-én veszi majd kezdetét, pontosan 14-e éjféltől, mert, hogy egy virrasztás keretén belül köszöntjük a március 15-ét és majd a Szabad sajtó útján lesz egy reményeim szerint hatalmas tüntetés” – árulta el Pirint Gergő, az Egységes Diákfront tagja.

A Műegyetemre is kikerült a „veletek vagyunk” feliratú molinó, amit később alpinisták távolítottak el az épület homlokzatáról. Közben a szakképzésben dolgozók is szolidaritásukat fejezték ki első kétórás figyelmeztető sztrájkjukkal.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek