Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti delegációjának elnöke Strasbourgban szerdán a Fidesz közleménye szerint úgy vélte: hisztériakeltés zajlik Várhelyi Olivér körül, ami figyelemelterelésként is szolgálhat a nemrég egy baloldali politikus ügye kapcsán kirobbant korrupciós botrányról.
A bővítési biztos szakmai teljesítménye kiemelkedő, megnyilatkozásaiban az unió hivatalos álláspontját képviseli, amit alátámaszt az Európai Bizottság szóvivőjének álláspontja is. Eszerint a biztos munkája során a felülvizsgált módszertant alkalmazza, amely még inkább középpontba helyezi a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok tiszteletben tartását – írták.
Gál Kinga szerint az európai parlamenti állásfoglalás “a civil szervezetekre jellemző, aktivista típusú uniós parlamenti jelentések károsak az Európai Unió külpolitikájának egészére nézve”. Azért is példa nélküli és méltatlan a Várhelyi Olivérrel szemben megfogalmazott bírálat, mert a magyar biztos „kulcsszerepet játszik abban, hogy az unió bővítési politikája újra lendületet kapott”.
A bővítésellenes baloldal tényszerű bizonyítékok nélküli vádaskodása súlyos kockázat az Európai Unió jövője szempontjából, hiszen ez akár komoly akadályt is jelenthet a bővítés menetében – fogalmazott Gál Kinga, kiemelve: Várhelyi Olivér „az uniós csatlakozásra váró országok vonatkozásában olyan gyakorlati és az unió számára gazdasági haszonnal bíró szempontokat is figyelemben tart, mint az infrastruktúra és az energiahálózatok fejlesztése, a zöld energiára történő áttérés, illetőleg a hozzájárulás egyes kulcsfontosságú beruházásokhoz”.
Az előzmények
A Népszava írta meg, hogy az Európai Unió kül- és biztonságpolitikájának tavalyi végrehajtásáról szóló értékelés egyik paragrafusa aggályokat fejez ki a magyar uniós biztos munkájával kapcsolatban. A dokumentum szerint „a szomszédságpolitikáért és a bővítésért felelős biztos szándékosan törekszik arra, hogy megkerülje és csorbítsa az EU-hoz csatlakozó országok demokratikus és jogállamisági reformjainak központi jelentőségét”.
Ezért az Európai Parlament külügyi bizottsága „sürgeti az EB-t, hogy kezdeményezzen független és pártatlan vizsgálatot annak megállapítására, hogy a biztos által tanúsított magatartás és az általa támogatott politikák nem sértik-e a Bizottság tagjaira vonatkozó magatartási kódexet és a biztos Szerződésekből eredő kötelezettségeit”.
A hvg.hu azt írta, a dokumentumban Várhelyi Olivért nem nevezték meg.
A szavazás
A vizsgálatot szorgalmazó részt ugyanakkor 357 szavazattal 180 ellenében, 95 tartózkodással fogadták el.