Itthon

Orbán Viktor az elkövetkező hetekben találkozik a megyei jogú városok képviselőivel

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

A szolidaritási adó és a kormányzati rezsitámogatás minden bizonnyal napirenden lesz. Kérdés, hogy a főváros, Karácsony Gergely kap-e meghívást a találkozóra.

Hirdetés

Kiss Lászlót, az óbudai DK-s polgármestert tegnap az ATV Egyenes Beszédben kérdezték arról, hogy kormánypárti politikusok felelősségre vonást, fegyelmi eljárást sürgetnek és kiplakátolták, hogy 700 millió forinttól esik el a kerület, mert a polgármester nem tárgyalt a kormány megbízottjával a kormányzati energiaár-kompenzációról. A polgármester erre azt mondta: közösen szerettek volna tárgyalni DK-s budapesti polgármesterekként, “mert nincs meg a szavahihetősége a másik oldalnak”, ezért így érezték szerencsésnek. Szerinte emiatt nem kaptak rezsitámogatást. “De erre nem az volt a válasz, hogy akkor nincs pénz, meg durci-murci, hanem nem is érkezett válasz” – mondta Kiss László. Arra, hogy Niedermüller Péter erzsébetvárosi polgármester szintén Dk-s, viszont egyedül tárgyalt Láng Zsolttal, és a kerülete kapott is több száz milliót, a többi DK-s polgármester miért tett olyan kitételt, hogy csak közösen tárgyalnak, az óbudai polgármester azt mondta: nem a DK, hanem a polgármesterek akarták ezt.

Kiss László mindenesetre azt gondolja, hogy “pofára osztanak pénzeket”, és a fegyelmi eljárásnál arról van szó, hogy a kormányoldalon “műbalhét generáljanak”, de szerinte “ez nem fog megtörténni” – mondta az Egyenes Beszédben.

Nemcsak hat ellenzéki budapesti kerület, de főváros és a megyei önkormányzatok is kimaradtak az első körből, ami a kormányzati rezsitámogatást illeti. De velük is fognak majd tárgyalni. A következő hetekben a megyei jogú városok képviselői találkoznak Orbán Viktor miniszterelnökkel, “ott minden javaslatot meg lehet vitatni” – ezt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta a Kormányinfón, annak kapcsán, hogy a székesfehérvári fideszes polgármester, Cser-Palkovics András felvetette, halasszák el a szolidaritási hozzájárulás új számítási módszerének a bevezetését. A fideszes politikus az Indexnek adott interjúban azt mondta: 2022-ben 5,3 milliárd forint volt, 2023-ban már 6,6 milliárd forintot kell a városnak szolidaritási hozzájárulásként befizetnie. “Ez azt jelenti, hogy a helyi adónkat továbbutaljuk az államnak” – fogalmazott, hozzátéve: az elvvel egyetért, a mértékkel viszont nem.

Varga Mihály december közepén jelentette be a Facebook oldalán, hogy a kormány segítséget nyújt az önkormányzatoknak a szankciós energiaárak okozta többletköltségek kigazdálkodásához. A többlettámogatás a közvilágítás, az óvodák, a bölcsődék és a gyermekétkeztetés fenntartásában is segíti majd a településeket – jelezte a pénzügyminiszter egy hónapja. Gulyás Gergely a Kormányinfón arra, hogy Pécsnek fele akkora az adóerőképessége, mint Kecskemétnek, mégis nagyságrendileg azonos összegű támogatást kaptak – míg Debrecené megegyezik Kecskeméttel, de háromszor akkora rezsitámogatást kapott-, azt válaszolta: nem kizárólag az adóerőképességet vizsgálták, az odaítélésnél csak egyik tényező volt az adóerőképesség.

Kérdés, hogy Karácsony Gergely is kap-e meghívást az egyeztetésre a miniszterelnökkel. Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes Egyenes Beszéd című műsorunkban azt mondta egy hete: nem jutott megállapodásra a főváros a kormánnyal Budapest rezsitámogatásának ügyében. Korrekt szakmai párbeszédet folytattak le Láng Zsolt kormánybiztossal, és bízik abban, hogy lesz egyezség, mivel a kormány egyelőre még a megyei önkormányzatokkal sem állapodott meg. A főpolgármester-helyettes hozzátette: a főváros egyenlege jelenleg közel 17 milliárd forintos mínuszban van, és ahhoz, hogy ellássa feladatait, mindenképp kell támogatás az államtól. Kiss Ambrus egy másik nyilatkozatában egy 10 milliárdos normatív támogatást nevezett indokoltnak.

Korábban, még 2020 áprilisában volt példa arra, hogy a főpolgármester és Szita Károly, a Megyei Kogú Városok Szövetségének az elnökeként részt vett a Karmelitában a kormányülésen, akkor a covid-járvány elleni védekezés volt napirenden.

Most a megyei jogú városokat, Cser-Palkovics Andrást például, illetve a fővárost a kormányzati rezsitámogatás kérdésén túl a szolidaritási adókötelezettség szabályozás megváltoztatása foglalkoztathatja leginkább.

A kancelláriaminiszter csütörtökön a Kormányinfón a friss szolidaritási adószabályozás esetleges módosítása kapcsán feltett kérdésre azt mondta: a kormány egyelőre ilyen döntést nem hozott, erre vonatkozó előterjesztés sincs.

Arra pedig, hogy azok a budapesti kerületek, akik nem mentek el a megbeszélésre Láng Zsolttal (Fidesz) a rezsitámogatás ügyében, mire számíthatnak, a miniszter azzal reagált, hogy a kérdés nyitott. “Második köre is lehet az önkormányzati rezsitámogatásoknak, de ez attól függ, hogy alakul a magyar gazdaság helyzete, és hogyan alakulnak a rezsiárak” – mondta a miniszter. De hozzátette, hogy mindenkit óvna a túlzott optimizmustól, jóllehet “a gáz ára és az olajé is alacsonyabban van, mint a mögöttünk hagyott nyolc hónapban bármikor”. Figyelik a fejleményeket, és ha szükséges, a kormány még tárgyalni fog az önkormányzatokkal – hangzott el. 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek