A kormány támogatja Svédország és Finnország NATO-tagságát, ezért terjesztette az Országgyűlés elé a ratifikációs okmányokat – hangzott el a legutóbbi Kormányinfón.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az ATV kérdésére, hogy miért nem döntött még a parlament a finn és a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásáról, illetve mikor veszik az Országgyülés napirendjére a ratifikálást, azzal reagált: az őszi parlamenti ülésszak elején az Országgyűlés munkájában a prioritás az Európai Unióval készülő megállapodáshoz szükséges jogszabályok elfogadása volt. De az őszi ülésszakban, várhatóan egy hónapon belül napirendre kerülhet a két ország NATO-csatlakozásának ratifikációja.
Ma munkatársunk kérdésére a Fidesz frakcióvezető-helyettese a társadalmi vitával magyarázta, hogy miért nem ratifikálta még a magyar parlament a finn és svéd NATO-csatlakozást. “Folyik róla a társadalmi vita” – mondta Balla György érdeklődésünkre.
A kérdésről októberben részletesen itt írtunk.
Most az ügy aktualitását az adta, hogy a finn miniszterelnök, Sanna Marin a Helsinkiben tartott közös sajtótájékoztatóján a CNN szerint azt mondta: „A szemünk most Magyarországra és természetesen Törökországra szegeződik, és várjuk, hogy ezek az országok ratifikálják a kérelmünket. Úgy gondolom, nagyon fontos lenne, hogy ez lehetőleg minél előbb megtörténjen”.
A finn miniszterelnök azt is elmondta, hogy Stoltenberg NATO-főtitkárral telefonbeszgetést folytatott, hogy megvitassák tagsági kérelmük ratifikálását. Ulf Kristersson svéd miniszterelnök pedig azt hangsúlyozta, hogy a szövetség 30 tagja közül 28 már ratifikálta kérelmét. Mint mondta, telefonon beszélt Erdogan török elnökkel és megállapodtak, hogy Ankarába utazik és a pontos időpontot akkor jelenti be, amikor azt hivatalosan is megerősítik.
„Teljes mértékben tiszteletben tartjuk, hogy a szövetségen belül minden ország saját döntést hoz” – hangsúlyozta a svéd miniszterelnök.
Törökország a hírek szerint azért nem döntött még a finn és a svéd NATO-csatlakozást, mert a finnek és a svédek is szereper vállaltak kurdok támogatásában.
Sauli Niinistö finn államfő arról számolt be a Twitteren, hogy telefonon beszélt Orbán Viktorral, aki biztosította őt arról, hogy Magyarország támogatja a finn NATO-csatlakozás iránt.
Címlapfotó: Facebook/Balla György